Samorząd Katowic po raz jedenasty wydał Kalendarz Trzech Religii, przygotowany wspólnie przez chrześcijan, Żydów i muzułmanów, przy wsparciu środowisk naukowych i kulturalnych. Ta inicjatywa pokazuje, że Katowice są otwarte na dialog i współpracę – wyjaśnił prezydent miasta Marcin Krupa.
W kalendarzu znalazły się informacje o ważnych wydarzeniach związanych z życiem religijnym, kulturowym i społecznym Katowic. Zaznaczono też wydarzenia o charakterze historycznym, znaczące dla regionu i kraju. W sposób szczególny tegoroczne wydanie kalendarza przedstawia miejsca braterskich spotkań, jako ważny aspekt sprzyjający zadumie i pojednaniu.
"Dialog i szacunek okazywany każdemu człowiekowi, a także otwartość na wielokulturowość - to przesłanie, które szczególnie dzisiaj powinno głośno wybrzmiewać. Aktualnie nasze myśli płyną szczególnie mocno do narodu ukraińskiego; wielu uciekających przed wojną Ukraińców zatrzymało się w naszym mieście, które zawsze było miastem otwartym na różne kultury, wyznania, poglądy" - zauważył podczas wtorkowej prezentacji kalendarza prezydent Krupa.
Redaktor naczelny wydawanego od 2013 roku Kalendarza Trzech Religii, dr Mariola T. Kozubek z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego wskazała, że wydawnictwo jest narzędziem edukacyjno-informacyjnym, służącym popularyzacji wiedzy na temat trzech religii monoteistycznych.
"Wychodzimy z przekonania, że każda religia ma w sobie ogromny potencjał edukacyjny i etyczny. Jeżeli dzisiaj, w czasach wojny, chcemy myśleć o pokoju, to musimy szukać tego, co nas rzeczywiście łączy. Dlatego w tym wydaniu kalendarza eksponujemy miejsca braterskich spotkań" - wyjaśniła dr Kozubek.
W opinii współredaktora kalendarza, arabisty i studenta teologii Mateusza Fojcika, wydawnictwo dobrze nakreśla istotę braterstwa międzyreligijnego "poprzez pokazanie, w jak różny sposób nasze religie przeżywają czas". "To rzutuje na nasze życie społeczne i kulturalne oraz społeczności, w których żyjemy na co dzień" - ocenił.
Wydawnictwo można otrzymać bezpłatnie w Centrum Informacji Turystycznej przy katowickim rynku, a także za pośrednictwem kościołów i związków wyznaniowych, które uczestniczyły w przygotowaniu kalendarza. Od 11 lat opracowują go przedstawiciele Kościołów: Katolickiego, Ewangelicko-Augsburskiego, Prawosławnego, wspólnoty żydowskiej i muzułmańskiej, we współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego.
Publikacja, będąca wydawnictwem z pogranicza działalności naukowej, edukacyjnej i popularyzatorskiej, jest poddawana recenzji naukowej i od 2020 roku ma swój numer ISSN (International Standard Serial Number) - tym sposobem dociera do Pracowni Egzemplarza Obowiązkowego Czasopism Biblioteki Narodowej oraz kilkunastu najważniejszych bibliotek w kraju.
W ocenie biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Mariana Niemca, który był konsultantem kalendarza, wydawnictwo - oprócz waloru ekumenicznego - jest również ogromną promocją Katowic. "Wiele osób, z którymi się spotykam, niekoniecznie związanych z Katowicami, chętnie korzysta z tego kalendarza, gdyż ma on ogromny walor edukacyjny. W ekumenizmie mówi się o pojednanej różnorodności; myślę, że Katowicach zdecydowanie mamy właśnie taką pojednaną różnorodność" - ocenił we wtorek biskup.
"Ten kalendarz jest wizytówką naszego miasta i całej naszej działalności. To znakomita forma promocji Katowic jako domu otwartego dla wszystkich" - podsumował dyrektor Centrum Kultury i Dialogu Doha w Katowicach Imam Jabbar Koubaisy, będący delegatem ds. dialogu międzyreligijnego przy Lidze Muzułmańskiej w Polsce. (PAP)
mab/ ktl/