Wystawa służy przypomnieniu wspaniałej historii Związku Polaków w Niemczech, którą określiłbym jako wzór dla współczesnej Polonii - powiedział konsul RP w Berlinie Marcin Król podczas otwarcia wystawy „Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech”. Jest - jak podkreślił - „przypomnieniem o wybitnych osobach, patriotach, rzecznikach polskiej racji stanu w Niemczech”.
W ramach wydarzeń organizowanych przez polskie placówki z okazji obchodów 100. rocznicy powołania Związku Polaków w Niemczech w czwartek w siedzibie Instytutu Polskiego w Berlinie odbył się wernisaż wystawy pt. "Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech", zorganizowany przez ambasadę RP razem z Instytutem Polskim.
Obecny na wernisażu dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku i jednocześnie autor wystawy dr Paweł Warot przypomniał "Pięć prawd Polaków" spod znaku Rodła: 1. Jesteśmy Polakami 2. Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci 3. Polak Polakowi bratem! 4. Co dzień Polak narodowi służy 5. Polska matką naszą, nie wolno mówić o matce źle! Warot zwrócił uwagę, że "kiedy prezentujemy tę wystawę w Polsce", ci, którzy zapoznają się z historią Związku, dziś także uznają te prawdy "za wyznacznik polskości, za zadanie do wykonania dla współczesnych Polaków".
Rdzeniem wystawy jest pokazanie "w jaki sposób Niemcy walczyli z działaczami Związku i to często jeszcze przed rozpoczęciem II wojny światowej (...), ale zwłaszcza po rozpoczęciu II wojny światowej" - wyjaśniał szef gdańskiego IPN. "Niemcy mieli już przygotowane listy proskrypcyjne działaczy. Byli oni wyłapywani, poddawani brutalnym przesłuchaniom, nierzadko też od razu mordowani. Tu akurat mamy pokazaną gilotynę" - powiedział, wskazując jedną z prezentowanych plansz. "Tak, Niemcy mordowali działaczy Związku, wykorzystując gilotynę".
Wystawa, która prezentowana jest od czwartku w Instytucie Polskim w Berlinie została opracowana merytorycznie przez gdański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej na podstawie materiałów pochodzących m. in. ze zbiorów: Biblioteki Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego czy Instytutu Śląskiego. Ekspozycja służy upowszechnieniu wiedzy o Związku Polaków w Niemczech, obchodzącym 100-lecie działania i jego dokonaniach, zwłaszcza w latach 1922-1945, a także przedstawieniu sylwetek najważniejszych działaczy Związku z tamtego okresu.
Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
bml/ sp/