We wtorek wieczorem w poznańskim kościele św. Wojciecha metropolita poznański abp Stanisław Gądecki przewodniczył nabożeństwu biblijnemu. 17 stycznia Kościół katolicki w Polsce obchodzi Dzień Judaizmu; w tym roku pod hasłem „Przejście Pana: Dziś wychodzicie”.
Wieczorne nabożeństwo w kościele św. Wojciecha w Poznaniu rozpoczęło uroczyste zapalenie Menory Dialogu przez wiceprzewodniczącą Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Alicję Kobus oraz zastępcę prezydenta Poznania Jędrzeja Solarskiego.
W trakcie liturgii słowa odczytano fragmenty z Księgi Rodzaju i Księgi Wyjścia. Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, który przewodniczył nabożeństwu, przywołał w swojej homilii m.in. słowa papieża Franciszka, który podkreślił, że dialog międzyreligijny jest znakiem naszych czasów.
„Jest to droga do wzrostu braterstwa i pokoju w świecie. Poprzez wzmocnienie dialogu możemy przeciwstawić się ekstremizmowi, który niestety jest patologią, mogącą przejawiać się również w religiach. Módlmy się do Pana, aby coraz bardziej prowadził nas tą drogą dialogu i braterstwa” – przypomniał słowa papieża arcybiskup.
W nabożeństwie wziął udział m.in. prof. Stanisław Krajewski z Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów – który wygłosił komentarz żydowski. Natomiast Ewangelię w trakcie nabożeństwa odczytał ks. Marcin Kotas z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Poznaniu.
Dzień Judaizmu ustanowiła Konferencja Episkopatu Polski w 1997 r. Przypada on corocznie w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan – 17 stycznia. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.
Poznańskie obchody Dnia Judaizmu rozpoczęły się w sobotę, 7 stycznia. Pierwszym wydarzeniem w ramach obchodów tegorocznej, 26. edycji wydarzenia był spektakl „Skrzypek na dachu” w poznańskim Teatrze Muzycznym.
W ramach obchodów odbyło się także spotkanie w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej, oraz wspólna modlitwa chrześcijan i Żydów przy grobie rabina Akivy Egera, na cmentarzu żydowskim przy ul. Głogowskiej. W piątek, 13 stycznia, w Osiedlowym Domu Kultury "Pod Lipami", otwarto natomiast wystawę „Judaica – sztuka nagrobna wielkopolskich Żydów”. Dzień później, w sobotę 14 stycznia w Teatrze Muzycznym w Poznaniu w ramach salonu poezji, aktor teatralny i filmowy Adam Ferency czytał poezję Jerzego Ficowskiego.
15 stycznia w Teatrze Nowym w ramach koncertu „Yiddish Tango” z zespołem Tango Attack wystąpiła Olga Avigail Mieleszczuk. Dzień później, także w Teatrze Nowym, zaplanowano natomiast sceniczne czytanie fragmentów książki „Golem” autorstwa Macieja Płazy.
W środę, 18 stycznia w Akademii Lubrańskiego zostanie wręczona nagroda „Menora Dialogu”, przyznawana przez Stowarzyszenie COEXIST i Fundację SIGNUM za „zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów”.
Tegoroczne obchody Dnia Judaizmu w Poznaniu organizują Referat ds. Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Poznańskiej i Stowarzyszenie COEXIST.(PAP)
Autor: Anna Jowsa
ajw/ mhr/