Pobyt w Łodzi, w ramach rezydencji międzynarodowego projektu ACT IN_OUT, zainspirował islandzkiego artystę Egilla Logi Jonassona do stworzenia audiowizualnego portretu miasta. Jego koncert, na który złoży się 12 utworów, odbędzie się w środę w Fabryce Sztuki.
Realizowane przez Fabrykę Sztuki w Łodzi, z partnerami z Islandii i Norwegii, rezydencje ACT IN_OUT pozwalają polskiej publiczności na poznanie twórczości artystów z Islandii, reprezentujących różne kierunki audiowizualnych poszukiwań.
"Egill Logi Jonasson eksperymentuje z wieloma formami i znaczeniami sztuki. Zainspirowany przez klimat Łodzi i jej atmosferę, odkrywaną w codziennych sytuacjach, takich jak kupowanie kawy w lokalnym sklepie, przyglądanie się graffiti na murze lub wyglądanie z okna kamienicy na +najdłuższej ulicy świata+, jak określił Piotrkowską, artysta stworzył własny audiowizualny portret miasta" – wyjaśnił kurator sekcji rezydencji ACT IN_OUT Rafał Kołacki.
Islandzki artysta w czasie rezydencji przygotował dwanaście utworów, które złożą się na koncert "It Rubs The Mattifying Lotion On Its Skin" - inspiracją dla tytułu były udane zakupy w łódzkim sklepie. Znajdą się one także na następnym albumie Egilla, a proces ich tworzenia zostanie uwieczniony w filmie dokumentalnym, który opublikowany zostanie na platformie YouTube. Eksperymentalny performance będzie mieć premierę w Fabryce Sztuki w środę 25 stycznia o godz. 20.
Jak podają organizatorzy jego koncertu, Egill urodził się w Akureyri, piątym co do wielkości mieście w Islandii, którego populacja liczy 20 tys. mieszkańców. Tam odkrył swój talent i pasję do sztuki, które rozwijał w szkole plastycznej i na Uniwersytecie Artystycznym w Reykjaviku. Jest członkiem artystycznego kolektywu Kaktus i tworzy często jako Drengurinn fengurinn – tajemnicza zamaskowana postać, będąca jego alter ego i artystycznym towarzyszem.
Muzyka Jonassona to nakładające się na siebie proste warstwy melodyczne, rozrastające się do skomplikowanych konstrukcji dźwiękowych, spiętych klamrą awangardowej poezji. Artysta wykorzystuje nie tylko różnorodność efektów gitarowych, sampli, instrumentów i syntezatorów, ale również odgłosy środowiska. W swojej twórczości często skupia się na problemach współczesnego społeczeństwa – samotności potęgowanej przez postęp technologiczny i kryzysie tożsamości dotykającym coraz większą liczbę grup społecznych i osób. Jego obserwacje są często przefiltrowane przez punkt widzenia człowieka dorastającego w małym miasteczku.
Warstwa wizualna w twórczości Egilla jest tak samo istotna jak warstwa dźwiękowa. Dopracowane kostiumy, przewijające się nad sceną obrazy, animacje, filmy i kolaże to nieodłączne elementy każdego jego koncertu.
ACT IN_OUT to międzynarodowy projekt Fabryki Sztuki w Łodzi, którego partnerami są Ośrodek sztuki Sláturhúsi? (MMF) w islandzkim Egilssta?ir, Narodowy teatr tańca Carte Blanche z Bergen oraz Teatr Visjoner w Oslo. Kuratorzy projektu stworzyli multidyscyplinarny program, na który składają się koncerty niezależnych zespołów, spektakle oraz widowiska literacko-muzyczne, seminaria dla menedżerów i producentów muzycznych oraz teatralnych, a także działania edukacyjne.
Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich, a także dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ itm/