Jedność chrześcijan – i nie myślę tu o jedności organizacyjnej – musi być niewymuszona, autentyczna i widoczna; jesteśmy posłani do tych, którzy potrzebują naszego wsparcia – powiedział w niedzielę prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Andrzej Malicki podczas nabożeństwa ekumenicznego w Lublinie.
Prezes PRE i superintendent naczelny Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP bp Malicki głosząc kazanie podczas centralnego nabożeństwa ogólnopolskich obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w archikatedrze lubelskiej wyraził głębokie przekonanie, że "w Jezusie Chrystusie wszyscy jesteśmy jedno".
"Chcemy również łączyć się w jedności z narodem ukraińskim ciągle doświadczanym okrucieństwem wojny. Łączymy się bez względu na wyznanie we wspólnej modlitwie o pokój dla Ukrainy i dla całego świata" - powiedział.
Jak podał, hasło tegorocznego Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan to "Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości". Przypomniał, że w tym roku mija 115 lat, od kiedy pionier ruchu ekumenicznego Amerykanin Paul Wattson zaproponował wspólną modlitwę wyznawców Jezusa Chrystusa.
"Żyjemy w świecie, w którym słowa już nic lub niewiele znaczą. Jezus od swoich naśladowców, czyli od nas konkretnie, oczekuje czynów" – powiedział bp Malicki. "Tak długo nie wypełnimy Jego testamentu, jak długo pozostaniemy jedynie w sferze słów i często pustych deklaracji" - dodał.
Według bp. Malickiego, powołaniem chrześcijanina jest uczynić każde miejsce, w którym żyje lepszym, bardziej sprawiedliwym.
Nawiązując do lubelskiej legendy o ubogiej wdowie, która została niesprawiedliwie osądzona przez ludzi, więc w jej sprawie zebrał się diabelski sąd przypomniał, że w tej historii Chrystus odwraca swoją twarz od niesprawiedliwości. "Tak dzieje się zawsze, kiedy zwycięża grzech i niesprawiedliwość" - podał.
Stwierdził, że tylko zjednoczeni chrześcijanie mogą przezwyciężać niesprawiedliwość w wymiarze indywidualnym, społecznym czy instytucjonalnym. "Nasza jedność - i nie myślę tu o jedności organizacyjnej tylko o jedności chrześcijan - musi być niewymuszona, autentyczna i widoczna. Jeśli chcemy być wiarygodni w głoszeniu Ewangelii. Tę jedność w różnorodności tworzy ten sam Duch Święty, którego otrzymaliśmy na chrzcie świętym" – powiedział.
Zdaniem bp. Malickiego, w Chrystusie Bóg pojednał świat ze sobą, w nim staliśmy sobie bliscy i to on stawia przed nami zadanie pojednania, czynienia dobra i szukania sprawiedliwości.
Mówiąc o sądzie ostatecznym podał, że Chrystus utożsamia się z ludźmi potrzebującymi, cierpiącymi i żaden gest dobroci, miłosierdzia wobec nich nie będzie zapomniany.
Wyjaśnił, że uczeń Chrystusa nie szuka własnej wygody i komfortu, bo jego miejscem nie jest ciche, spokojne, wygodne życie bez zmartwień. "Świat nie jest miejscem spokojnym, bez problemów. Świat jest pełen ludzi, którzy potrzebują ratunku" – powiedział. "My wierzący w Chrystusa jesteśmy posłani do tych, którzy potrzebują naszego wsparcia. Zwykłej ludzkiej dobroci" – dodał.
Przewodniczący nabożeństwu metropolita lubelski abp Stanisław Budzik na zakończenie powiedział, że ekumenizm jest "imperatywem chrześcijańskiego sumienia oświeconego wiarą i napełnionego miłością".
"Brak jedności chrześcijan jawnie się sprzeciwia woli naszego Pana Jezusa Chrystusa. Jest zgorszeniem dla świata i szkodzi głoszeniu Ewangelii" - wyjaśnił.
Zdaniem metropolity, powodzenie w dążeniu do jedności zależy od dialogu, który służy wspólnemu szukaniu prawdy z poszanowaniem własnej tożsamości, dlatego "działaniem na wskroś ekumenicznym" jest "stawanie się uczniem Chrystusa, karmienie się Słowem Bożym, poznawanie nauki swego Kościoła, rzetelna katecheza, czytelne świadectwo życia, głębokie uczestnictwo w liturgii i wytrwała modlitwa". "Im bliżej będziemy Chrystusa, tym bliżej będziemy nas samych" – dodał.
"Osiągnięcie pełnej jedności przerasta ludzkie siły i zdolności, dlatego dziełu ekumenicznemu potrzebna jest modlitwa" – powiedział dziękując wszystkim za udział w nabożeństwie.
Od 18 do 25 stycznia trwa Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. W tym czasie chrześcijanie różnych wyznań na całym świecie będą się spotykać na nabożeństwach ekumenicznych. Tegoroczne obchody przebiegają pod hasłem "Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości".(PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ mhr/