13.02.2023–13.02.2023
13 lutego o godzinie 18:00 odbędzie się kolejne wydarzenie otwarte, którego organizatorem jest Instytut De Republica, w ramach programu stypendialnego Joseph Conrad Fellowship.
W poszukiwaniu XIX-wiecznych źródeł polskiej nowoczesności tym razem zatrzymujemy się nad fenomenem Konstytucji 3 maja – podaje Instytut De Republica.
Określana jako wielka, choć spóźniona reforma, Konstytucja 3 maja miała być otwarciem nowego początku w dziejach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Historia potoczyła się jednak inaczej. Nowym tragicznym otwarciem stał się upadek państwa. Konstytucja zapowiadała inny porządek, inny wiek XIX, a zarazem nakreśliła jeden z pierwszych horyzontów nowoczesności w dziejach polskiego narodu i polskiego parlamentaryzmu. Czy można o niej mówić jako o akcie rewolty? Jakie nowe ścieżki wytyczała, jaką przyszłość zapowiadała?
Zaproszenie do wygłoszenia wykładu, a następnie wspólnej dyskusji przyjął: Richard Butterwick-Pawlikowski – profesor historii polskiej i litewskiej na Uniwersytecie Londyńskim oraz główny historyk Muzeum Historii Polski. Absolwent uniwersytetów w Cambridge i Oksfordzie. Autor ponad osiemdziesięciu publikacji naukowych, wśród których znajdują się takie tytuły jak: „Polska rewolucja a Kościół katolicki 1788-1792” (2012), „Konstytucja 3 Maja. Testament Rzeczypospolitej Obojga Narodów” (2021), a także najnowsza książka „Światło i płomień Odrodzenie i zniszczenie Rzeczypospolitej (1733–1795)” (2022), która – za wersję anglojęzyczną – została nagrodzona Nagrodą Pro Historia Polonorum.
Spotkanie poprowadzi Paweł Rzewuski – doktor filozofii i historyk. Zajmuje się filozofią polityki i historią społeczną. Autor m.in. książki „«Monarchia mixta», czyli poszukiwanie suwerena. Studium koncepcji władzy w I Rzeczypospolitej w latach 1505-1609” (2022). Uczestnik warsztatów Identitas na wyspie Uløya w 2020 roku.
Spotkanie przyjmie formę hybrydową – udział można wziąć stacjonarnie (Marzyciele i Rzemieślnicy, ul. Bracka 25 w Warszawie, III p.) lub dołączyć do transmisji w internecie (na Facebooku oraz Youtubie). Już teraz zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku.
Źródło: Instytut De Republica