Ewa Stankiewicz-Jorgensen została laureatką Głównej Nagrody Wolności Słowa, którą przyznaje Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Jury przyznało także m.in. dwie Nagrody Specjalne: portalowi Dzieje.pl prowadzonemu przez PAP razem z Muzeum Historii Polski i portalowi Tygodnik TVP.
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich ogłosiło we wtorek podczas gali w Domu Dziennikarza w Warszawie wyniki 29. konkursu o Nagrody SDP na najlepsze publikacje prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe, opublikowane od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2022 r. Tegoroczny Konkurs wyjątkowo obejmował dwa lata ze względu na pandemię i wojnę na Ukrainie. Do konkursu nadesłano ponad 300 prac dziennikarskich. Nagrody i wyróżnienia przyznano w siedmiu kategoriach tematycznych.
„Oceniany rok był rokiem wyjątkowym, wyjątkowo trudnym. Reporterzy, dziennikarze relacjonują przebieg wojny na Ukrainie z narażeniem życia i zdrowia” – powiedziała współprowadząca galę dziennikarka i prezenterka telewizyjna Anna Popek. Minutą ciszy oddano hołd wszystkim dziennikarzom, którzy zginęli na wojnie.
"Oceniany rok był rokiem wyjątkowym, wyjątkowo trudnym. Reporterzy, dziennikarze relacjonują przebieg wojny na Ukrainie z narażeniem życia i zdrowia" - powiedziała współprowadząca galę dziennikarka i prezenterka telewizyjna Anna Popek. Minutą ciszy oddano hołd wszystkim dziennikarzom, którzy zginęli na wojnie.
Prezes SDP Krzysztof Skowroński przypomniał, że jest "wielu polskich, wspaniałych reporterów, którzy codziennie relacjonują nam co dzieje się na Ukrainie, opowiadają nam o wojnie". "Właściwie wszyscy włączyliśmy się w akcję pomoc Ukrainie i Ukraińcom, tak samo zrobiła na początku wojny ta organizacja, czyli Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Zorganizowaliśmy kilka akcji - sami albo międzynarodowych. Pomogliśmy greckim dziennikarzom przetransportować kamizelki kuloodporne, które trafiły do dziennikarzy ukraińskich. Współdziałamy z europejską federacją dziennikarzy, cały czas jesteśmy w kontakcie z ukraińskim stowarzyszeniem dziennikarzy, a także w domu w Kazimierzu Dolnym przyjęliśmy grupę dzieci z sierocińca z Mariupola. Przez kilka miesięcy te dzieci mieszkały w naszym domu, potem szczęśliwie pojechały do Szwajcarii" - mówił Skowroński. Podziękował za te akcje Jolancie Hajdasz, wiceprezes SDP, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.
W związku ze szczególną sytuacją międzynarodową jako pierwszą wręczono ufundowaną przez Polską Agencję Prasową Nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie. Nagroda trafiła do Tomasza Grzywaczewskiego za trzy reportaże emitowane w TVP: "Litwa. W cieniu wieży", (21 maja 2021 r.), "Ukraina. Raport z miejsca zbrodni" (6 września 2022 r.), "Białoruś. Przebudzenie" (19 września 2022 r.).
Prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz podkreślił, że praca, którą wykonują nagrodzeni dziennikarze, jest "niezwykle ważna". Zwrócił uwagę, że Polacy mają zupełnie inną percepcję tego, co się dzieje na Ukrainie i tej wojny bestialskiej, niż już nasi sąsiedzi zza Odry. Wskazał, że tam jest "zupełnie inne postrzeganie tego wszystkiego, co się dzieje, tej krwi, która się przelewa". "Dlatego ta robota, którą wykonujecie jest tak ważna" - powiedział zwracając się do nagrodzonych.
Tomasz Grzywaczewski, który przebywa obecnie w USA, podkreślił w przesłanym nagraniu, że to nagroda nie tylko "dla niego, ale dla wszystkich jego koleżanek i kolegów, z którymi miał przyjemność współpracować w minionym roku". "To jest nasza nagroda. Jednocześnie to wyróżnienie ma pewnego rodzaju gorzki smak, ponieważ zostało ono przyznane przede wszystkim za relacjonowanie dramatycznych wydarzeń na Ukrainie, opowiadanie o barbarzyńskiej rosyjskiej napaści, o zbrodniach dokonywanych przez rosyjskich oprawców na niewinnym narodzie ukraińskim. Mam wielką nadzieję, że w kolejnych latach, ta nagroda zostanie przyznana za opowiadanie o tym, jak Ukraina się odradza, za opowiadanie o ukraińskim zwycięstwie nad rosyjskim imperializmem" - powiedział Grzywaczewski.
Laureatką Głównej Nagrody Wolności Słowa, ufundowanej przez Zarząd Główny SDP, za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujących nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich i praw człowieka została Ewa Stankiewicz-Jorgensen za reportaż telewizyjny "Stan zagrożenia" (TVP1, 18 kwietnia 2021 r.).
"Ewa Stankiewicz-Jorgensen to dziennikarka, dokumentalistka, publicystka. Od pamiętnego 10 kwietnia 2010 r. znajdująca się w tym gronie dziennikarzy, którzy uparcie, oddanie i bez względu na negatywne dla siebie konsekwencje, dążyli do poznania i ukazania prawdy o katastrofie smoleńskiej" - mówiła o laureatce Jolanta Hajdasz, wiceprezes SDP, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.
Laureatka Głównej Nagrody Wolności Słowa SDP powiedziała, że jej materiał jest "o agresji Rosji i o kruchości suwerenności państwa polskiego". "Myślę, że jest bezpośrednie przełożenie tego, co wydarzyło się w Smoleńsku na to, co dziś dzieje się na Ukrainie. Rozliczenie śmierci prezydenta Polski na terenie Rosji i 95 reprezentantów państwa polskiego ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo państwa polskiego. Do dziś pomimo bardzo wielu dobrych rzeczy, które dzieją się w sferze suwerenności państwa w sprawie Smoleńska państwo polskie nie podjęło elementarnych działań i w dalszym ciągu jest w stanie zagrożenia. Ten film jest m.in. wołaniem o to, by te elementarne działania podjąć" - powiedziała Stankiewicz-Jorgensen.
"Mam nadzieję, że będziemy w stanie się zorganizować i zawalczyć o suwerenność państwa w tej kwestii, byśmy stanęli na wysokości zadania, właśnie jako państwo w tej sprawie" - dodała.
Nagrodę Watergate, ufundowaną przez Zarząd Główny SDP, przyznawaną za najlepsze prace z zakresu dziennikarstwa śledczego, otrzymała Anita Gargas za trzy autorskie reportaże telewizyjne: "Taśmy Tuska" (TVP2, cz. 1 emisja 18 marca 2021 r., cz. 2 emisja 8 kwietnia 2021 r.); "Michnik – Jaruzelski. Kulisy zażyłości" (TVP1, 9 grudnia 2021 r.); "Kulisy walki o polski cukier" (TVP1, 20 października 2022 r.).
Do konkursu zakwalifikowano 306 prac – najwięcej wpłynęło do kategorii historycznej Nagroda im. Janusza Kurtyki – 83 zgłoszenia, następnie do Nagrody im. Łukasiewicza – cywilizacja, kultura, wiedza – 66, do kategorii dziennikarstwo społeczne, czyli Nagroda im. Stefana Żeromskiego – 61 prac oraz do Nagrody Dziewanowskiego o problemach międzynarodowych – 52 prace.
"Bardzo serdecznie dziękuję, że Państwo dostrzegli programy, które mówią o tym, jak się zaciera prawdę, jak się relatywizuje wydarzenia historyczne, jak doszło do tego, że nie rozliczyliśmy się z przeszłością. Kiedy szukamy odpowiedzi na to, jak to się stało, że nie odcięliśmy pępowiny od czasów PRL-u, czasów komuny, to właśnie program o Michniku i Jaruzelskim daje odpowiedź. I wcale chyba nie poboczną, tylko główną" - powiedziała Gargas.
"Co do materiałów dotyczących katastrofy smoleńskiej to pewnie wielu z Państwa wie, że akurat ten temat bardzo mi leży na sercu. Myślę, że kiedyś doczekamy takiego momentu, że cała prawda łącznie z tym, kto i kiedy wydawał, jakie polecenia wyjdzie na jaw. Myślę, że to zależy zwyczajnie od wydarzeń w Rosji i myślę, że mamy prawo oczekiwać, że kiedyś to nastąpi, jeszcze w nie tak odległej przyszłości" - oceniła.
Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy, ufundowaną przez Narodowe Centrum Kultury, odebrał Goran Andrijanić (I Nagroda) za tekst "Polacy, czy wy na to pozwolicie?!" ("Tygodnik Sieci", 5 grudnia 2022 r.) oraz Sławomir Koehler (II Nagroda) za materiał "Jak istnieje świat… rzecz o Romanie W. Ingardenie" (TVP1, 9 czerwca 2021 r.).
Goran Andrijanić przyznał, że nagroda jest dla niego wielkim zaszczytem. "Chciałbym jako Chorwat jeszcze raz wyrazić swoją wdzięczność Janowi Pawłowi II, jednemu z największych synów narodu polskiego. My, Chorwaci, naprawdę mieliśmy szczęście, że w czasie naszej walki o niepodległość w Watykanie mieliśmy papieża Polaka który nas rozumiał, popierał i który nad kochał" - powiedział Andrijanić.
Laureatkami Nagrody im. Janusza Kurtyki ufundowanej przez Instytut Pamięci Narodowej za publikacje o tematyce historycznej zostały - Aleksandra Fudala-Barańska (I Nagroda) za materiał "Kilof zamiast karabinu" (TVP Katowice, 29 grudnia 2022 r.) oraz Alina Czerniakowska (II Nagroda) za materiał "Pamięć" (TVP Historia, 6 czerwca 2022 r).
Karol Wasilewski za dwie publikacje w Tygodniku TVP "Kryzys graniczny. Kto zarabia na migrantach" (15 października 2021 r.) oraz "Własny dach nad głową tylko dla wybranych. Wyzysk mieszkaniowy czy wolny rynek?" (8 kwietnia 2021 r.) odebrał ufundowaną przez Fundację Agencji Rozwoju Przemysłu Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego przyznawaną za dziennikarstwo ekonomiczne.
Nagroda im. Stefana Żeromskiego za publikacje o tematyce społecznej trafiła do Cezarego Galka za reportaż radiowy "Świat w mojej głowie" (Radio Zachód, 28 marca 2021 r.).
We wszystkich kategoriach przyznawano także wyróżnienia. Poza kategoriami konkursowymi Jury przyznało dwie równorzędne Nagrody Specjalne: portalowi Dzieje.pl prowadzonemu przez PAP razem z Muzeum Historii Polski i dla portalowi Tygodnik TVP tygodnik.tvp.pl.
Laur SDP trafił do Piotra Semki za niezależność, odwagę i konsekwencję.
Do konkursu zakwalifikowano 306 prac - najwięcej wpłynęło do kategorii historycznej Nagroda im. Janusza Kurtyki – 83 zgłoszenia, następnie do Nagrody im. Łukasiewicza – cywilizacja, kultura, wiedza – 66, do kategorii dziennikarstwo społeczne czyli Nagroda im. Stefana Żeromskiego – 61 prac oraz do Nagrody Dziewanowskiego o problemach międzynarodowych – 52 prace.
Prace konkursowe oceniały dwa zespoły jurorów: Jury Selekcyjne oraz Jury Główne
Jury Selekcyjne tworzyli: Wanda Nadobnik (przewodnicząca), Hubert Bekrycht, Maria Giedz, Barbara Pajchert, Anna Szepelak. Każdy z członków dokonał przeglądu i oceny wszystkich publikacji zgłoszonych do konkursu.
O przyznaniu nagród zadecydowało Jury Główne w składzie: Krzysztof Skowroński (przewodniczący), Paweł Badzio, Hubert Bekrycht, Teresa Bochwic, Krystyna Forowicz, Jolanta Hajdasz, Jerzy Jachowicz, Jerzy Kłosiński, Sonia Kwaśny, Wojciech Mucha, Wanda Nadobnik, Tadeusz Płużański, Barbara Stanisławczyk, Marcin Wolski. Ekspertami z głosem doradczym byli: z Instytutu Pamięci Narodowej – dr Rafał Leśkiewicz, z Narodowego Centrum Kultury – Andrzej Bieńkowski.
Partnerzy konkursu to: FAKRO Sp. z o.o., Instytut Pamięci Narodowej, Narodowe Centrum Kultury, Poczta Polska S.A., Polska Agencja Prasowa, Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców REPROPOL.
Patronatem medialnym wydarzenie objęły: Polska Agencja Prasowa, Tygodnik "Do Rzeczy", "Gazeta Polska", Tygodnik "Sieci", Telewizja Polska, TVP Historia, Polskie Radio, Portal wPolityce.Pl, Portal Niezalezna.Pl, "Gazeta Polska Codziennie", "Forum Dziennikarzy", "Bez Wierszówki", Radio Wnet. (PAP)
Autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ pat/