Państwo polskie jest zaangażowane w obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. "Pamięć o społeczności żydowskiej jest w Polsce zinstytucjonalizowana" - dodał.
Na antenie TVP Info szef resortu kultury był pytany m.in. o obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
"Wybieramy się m.in. do Brukseli, ponieważ jest tam zorganizowana konferencja" – powiedział Piotr Gliński, podkreślając jednocześnie, że państwo polskie jest zaangażowane w obchody tej rocznicy.
Przypomniał, że "społeczność żydowska to byli polscy obywatele, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w Holokauście przez Niemców". "Pamięć o tej społeczności jest w Polsce zinstytucjonalizowana. Mamy instytucje, muzea i miejsca kaźni, które są pod opieką państwa polskiego. To jest nasz obowiązek" – podkreślił szef MKiDN.
Powstanie w getcie warszawskim trwało niespełna miesiąc (wybuchło 19 kwietnia 1943 r.), a jego tragicznym epilogiem było wysadzenie 16 maja 1943 r. przez Niemców Wielkiej Synagogi na Tłomackiem. (PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
akr/ dki/