25 marca Włosi obchodzą Dantedi – Dzień Dantego. Ustanowił go rząd w Rzymie ku czci autora „Boskiej komedii”, ojca współczesnego języka włoskiego. Data odwołuje się do symbolicznego dnia, w którym według badaczy Dante rozpoczął swoją podróż przez Piekło, Czyściec i Raj.
Dantedi obchodzony jest po raz czwarty. W jego ramach zorganizowano setki imprez w całym kraju oraz we włoskich placówkach na świecie. Są to spotkania, debaty, spektakle, konferencje, recytacje fragmentów arcydzieła Dante Alighieriego, wystawy, specjalne wizyty w muzeach i w miejscach, które odwiedził poeta podczas swego burzliwego życia.
W czasie dyskusji i spotkań eksperci wyjaśniają miłośnikom „Boskiej komedii” różne aspekty poruszone w jego dziele; od astronomii po geografię, od opisu uwiecznionych przez niego miejsc w Emilii Romanii i Toskanii po teologię i muzykę oraz medycynę, w tym przedstawione przez niego choroby i ich skutki.
Jednym z głównych miejsc, gdzie czci się jego pamięć, jest Rawenna. To tam znajduje się grób Dantego. Rano odbyło się przy nim spotkanie z udziałem przedstawicieli władz, uczniów i studentów, w trakcie którego odczytana została druga pieśń z „Piekła”. Tam również wieczorem na zakończenie dnia zabrzmi dwudziesta pieśń z tej części „Boskiej komedii”.
Oblegane jest w tym mieście nowoczesne muzeum Dantego.
Wiele wydarzeń zorganizowano też we Florencji i Bolonii, miastach najczęściej wymienionych na kartach dzieła.
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
sw/ mms/