Artyści z Korei Południowej: pianistka Chloe Jiyeong Mun oraz Orkiestra Symfoniczna Koreańskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki (KNUA) zagoszczą w poniedziałek na scenie Filharmonii Łódzkiej w ramach Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
"Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena to jedna z najważniejszych imprez muzycznych w Polsce. W tym roku zawita do Filharmonii Łódzkiej, na której scenie wystąpią artyści z Korei Południowej: pianistka Chloe Jiyeong Mun, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie i Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ferruccia Busoniego oraz Orkiestra Symfoniczna Koreańskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki (KNUA)" - poinformowała Karolina Albińska z Filharmonii Łódzkiej.
Tym razem w Łodzi będzie można posłuchać orkiestry, która powstała w 1993 roku wraz z otwarciem KNUA - najważniejszej obecnie wyższej szkoły artystycznej w Korei Południowej. Jak zapowiedzieli organizatorzy, za pulpitem dyrygenckim stanie Chiyong Chung, jeden z najbardziej rozchwytywanych koreańskich dyrygentów, absolwent słynnego Mozarteum w Salzburgu w klasie dyrygentury Michaela Gielena, a później asystent dyrygenta na Festiwalu w Salzburgu. Chung występuje równie często w rodzinnym kraju, co w Europie, a jego specjalnością jest muzyka nowa, która w dużej części wypełni program łódzkiego koncertu.
Na koncercie w Łodzi obok wielkiej klasyki – Uwertury "Egmont" Ludwiga van Beethovena i II Koncertu fortepianowego f-moll Fryderyka Chopina – zabrzmi "Nebula" Koreańczyka Shin Kima (ur. 1994), absolwenta Koreańskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki oraz wiedeńskiego Universität für Musik und darstellende Kunst w klasie Karlheinza Essla, obecnie studenta londyńskiej Royal Academy of Music w klasie Rubensa Askenara. Będzie także nieczęsta okazja wysłuchania V Symfonii Krzysztofa Pendereckiego.
"Symfonia nazywana jest +Koreańską+, choć podtytułu tego nie ma w partyturze. Wiąże się jednak ściśle z okolicznościami powstania utworu. Polski kompozytor napisał go w 1992 roku na zamówienie Międzynarodowego Towarzystwa Kulturalnego Korei dla uczczenia 50. rocznicy uwolnienia Korei spod okupacji japońskiej" - wyjaśniła Albińska.
Tadeusz A. Zieliński pisał, że dzieło jest z jednej strony zewnętrznie szorstkie, ale z drugiej romantycznie dramatyczne, "pełne głębokich przeżyć, wielkich uczuciowych kontrastów, wybujałego patosu, ale i scherzowej figlarności, różnych splątanych wątków, bogatych zróżnicowanych kolorów". To z pewnością jedno z tych dokonań Pendereckiego, które w równym stopniu czerpie z przeszłości i śmiało spogląda w przyszłość.
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena organizowany jest po raz 27. W ramach ubiegłorocznej edycji Orkiestra Symfoniczna FŁ i jej szef artystyczny Paweł Przytocki dali koncert z dziełami Beethovena, Brucha i Rautavaary w Filharmonii Narodowej w Warszawie.(PAP)Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ dki/