Infrastrukturę i technologię gospodarki wojennej III Rzeszy, opartej na grabieży mienia i wyzysku ludności z państw podbitych przez Niemcy w czasie II wojny światowej, przedstawia plenerowa wystawa IPN, którą od wtorku można oglądać na placu przed wejściem do budynku dworca PKP Wrocław Główny.
Plenerowa wystawa przedstawia źródła niemieckiej potęgi gospodarczej z czasów Wehrwirtschaft, czyli gospodarki wojennej – poinformował PAP rzecznik wrocławskiego IPN Maciej Parysek.
Twórcy ekspozycji wskazują w jakim stopniu gospodarka III Rzeszy oparta była na grabieży mienia i wyzysku ludności z państw podbitych przez Niemcy w czasie II wojny światowej.
„Z niewolniczej i przymusowej pracy więźniów obozów koncentracyjnych i zagłady, jeńców wojennych korzystało w okresie istnienia III Rzeszy 90 proc. ówczesnych niemieckich firm. Wśród tych największych są: firma Continental, BMW, Mercedes-Benz, Volkswagen, Siemens, Bayer, Agfa, Dr. Oetker, Hugo Boss, Allianz, Deutsche Reichsbahn (który przejął całą polską infrastrukturę kolejową), Lufthansa, Deutsche Bank, koncern IG Farben” – podkreślono w materiałach prasowych towarzyszących ekspozycji.
Twórcy wystawy wskazują, że według obliczeń niemieckiego historyka Götza Aly’ego zagrabione przez Niemców dobra miałyby dzisiaj wartość co najmniej 2 bln euro. „Wiele ukradzionych w całej Europie dóbr kultury do dziś znajduje się w rękach niemieckich” – podkreślono.
Wystawę przygotowaną w polskiej i angielskiej wersji językowej można oglądać do 28 kwietnia.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ dki/