40 książek zgłoszono to tegorocznej edycji przyznawanej w Rybniku Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. W konkursie rywalizują biografie, napisane i wydane w ubiegłym roku. Nazwisko laureata zostanie ogłoszone w październiku, podczas dorocznych Rybnickich Dni Literatury.
Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” to wyróżnienie ustanowione przez prezydenta Rybnika. W trzech pierwszych edycjach wyróżniano najlepsze polskie książki, od 2019 r. nagroda jest przyznawana za najlepszą biografię. Patronuje jej żyjący w XIX wieku zasłużony dla Rybnika lekarz, entomolog i etnolog Juliusz Roger.
Jak poinformował Urząd Miasta Rybnika, w tegorocznej, ósmej edycji o nagrodę i statuetkę będzie walczyło 40 pozycji. Książki do konkursu mogły zgłaszać między innymi wydawnictwa, osoby reprezentujące instytucje kultury oraz media o charakterze literackim, a także członkowie kapituły konkursowej.
Spośród zgłoszonych propozycji kapituła do 30 czerwca wybierze 5 nominowanych biografii, natomiast nazwisko zwyciężczyni lub zwycięzcy zostanie ogłoszone poznamy na uroczystej gali, która odbędzie się 21 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Laureat otrzyma 50 tys. zł oraz statuetkę, jak również zaproszenie do prac przyszłorocznej kapituły.
Nagroda „Juliusz” została przyznana po raz pierwszy w 2016 r. Od 2019 r. otrzymują ją autorzy najlepszych biografii napisanych i wydanych po polsku w roku poprzednim. Nagroda została ustanowiona na kanwie jednego z najstarszych wydarzeń literackich w Polsce - Rybnickich Dni Literatury. Po siedmiu edycjach stała się rozpoznawalną marką i na stałe wpisała Rybnik na mapę miast, dla których rozwój i promowanie czytelnictwa są ważne - zaznaczają przedstawiciele lokalnych władz.
Dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku i sekretarz kapituły ubiegłorocznej edycji Nagrody Aleksandra Klich zwraca uwagę, że biografie cieszą się ogromnym powodzeniem wśród czytelniczek i czytelników.
„Gdy wystawiłyśmy na półkach naszej biblioteki książki nadesłane do tegorocznego +Juliusza+, prawie wszystkie zniknęły błyskawicznie. Teraz do ich wypożyczenia są kolejki. To najlepszy dowód, że nasz konkurs odpowiada na potrzeby ludzi. Chcąc rozszerzyć jego formułę, jesienią w ramach Rybnickich Dni Literatury organizujemy pierwszy w Polsce Festiwal Biografii. Będą spotkania autorskie, warsztaty kreatywnego pisania dla starszych i młodszych, dyskusje, wystawy i animacje” - zapowiedziała.
W dotychczasowych edycjach Nagrody triumfowały książki: "Kobro. Skok w przestrzeń" autorstwa Małgorzaty Czyńskiej (2016 r.), "Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia" Moniki Muskały (2017 r.), "Dar meneli" Roberta Rybickiego (2018), „Ota Pavel. Pod powierzchnią” Aleksandra Kaczorowskiego (2019), „Jaremianka. Biografia” Agnieszki Daukszy (2020), „Nasza pani z Ravensbrück” Marty Grzywacz oraz, w ubiegłym roku, "Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana" Artura Domosławskiego. (PAP)
kon/ mmu/