Duszpasterstwa powołań nie można ograniczyć jedynie do prezentacji określonych zgromadzeń. Nie możemy też traktować go jako formy rekrutacji do seminariów duchownych lub nowicjatów – powiedział delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. powołań bp Andrzej Przybylski.
W Warszawie obradowała w środę Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań Konferencji Episkopatu Polski.
Głównym tematem obrad był tydzień modlitw o powołania, 24. Pielgrzymka Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania na Jasną Górę, która odbędzie się 13 maja oraz sposób działania duszpasterstwa powołań podczas Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie - poinformował bp Przybylski w przekazanym PAP komunikacie.
Ocenił, że ŚDM w Lizbonie będą dla młodych "dobrą okazją do rozeznawania swojego powołania". "Chcemy wykorzystać ten czas, aby im towarzyszyć i pomóc" – powiedział bp Przybylski.
W czasie obrad zajęto się także kwestią "inauguracji specjalistycznego kierunku studiów z zakresu teologii i pedagogiki powołań".
Jak zaznaczył delegat KEP ds. powołań, "naszą rolą jest nadawanie kierunku, koordynacja i inspiracja duszpasterstwa powołań w Polsce".
"Nie możemy tego duszpasterstwa ograniczyć jedynie do prezentacji określonych zgromadzeń. Nie możemy też traktować go jako formy rekrutacji do seminariów lub nowicjatów. Jest to cały, długi proces towarzyszenia w rozeznawaniu" – powiedział bp Przybylski.
Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań spotyka się cztery razy w roku. Kolejne spotkanie odbędzie się 19 czerwca na Jasnej Górze.
Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań (KRDP) jest organem przy Konferencji Episkopatu Polski. Powołuje ją Delegat KEP ds. Powołań, który jest jednocześnie przewodniczącym Rady. Podstawowym celem KRDP jest inspiracja działalności duszpasterskiej na rzecz powołań kapłańskich, zakonnych, misyjnych oraz powołań do świeckich instytutów życia konsekrowanego, a także koordynacja działań pokoleniowych i promowanie współpracy na polu pokoleniowym między duchowieństwem diecezjalnym oraz osobami konsekrowanymi. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mir/