W Bolonii odbyły się w piątek polsko-włoskie uroczystości upamiętniające 78. rocznicę wyzwolenia miasta spod niemieckiej okupacji. W rocznicowych ceremoniach uczestniczyli przedstawiciele polskiej dyplomacji, władz miasta, Polonii, włoskich organizacji kombatanckich i sił zbrojnych, włoscy przyjaciele Polski, delegacja polskiej szkoły imienia 2 Korpusu Polskiego.
Uroczystości z udziałem kilkuset osób, w tym reprezentantów polskiej dyplomacji na czele z konsul generalną w Mediolanie Anną Golec-Mastroianni i burmistrza Bolonii Matteo Lepore rozpoczęły się rano od złożenia wieńców pod tablicą na Piazza Nettuno, która upamiętnia wyzwolenie stolicy regionu Emilia-Romania.
Przypomniano o tym, że to żołnierze 2 Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa pierwsi weszli do miasta o godz. 6 rano 21 kwietnia 1945 roku.
Burmistrz Matteo Lepore przy bramie, przez którą weszli Polacy, powiedział PAP, że to wojsko generała Andersa odegrało fundamentalną rolę w wyzwoleniu miasta. "Będziemy zawsze wdzięczni polskim żołnierzom" - zapewnił.
Następnie odbyła się ceremonia złożenia wieńca przy historycznej bramie miejskiej - Porta Maggiore, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca wkroczenie polskich żołnierzy.
Burmistrz Matteo Lepore przy bramie, przez którą weszli Polacy, powiedział PAP, że to wojsko generała Andersa odegrało fundamentalną rolę w wyzwoleniu miasta.
"Będziemy zawsze wdzięczni polskim żołnierzom" - zapewnił.
W południe odprawiono polsko-włoską mszę na Polskim Cmentarzu Wojennym, gdzie pochowanych jest ponad 1400 żołnierzy 2 Korpusu.
Po mszy Anna Golec-Mastroianni podziękowała wszystkim uczestnikom rocznicowych uroczystości. Ogłosiła, że od burmistrza Lepore dowiedziała się o zgodzie władz miejskich na umieszczanie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci polskich żołnierzy na historycznym Piazza Nettuno.
Wieniec został złożony również na cmentarzu wspólnoty brytyjskiej. Rocznicę wyzwolenia uczczono też w bolońskim Muzeum-Memoriale Wolności.
"Kultywujemy pamięć o żołnierzach polskich i szerzymy wiedzę o armii Andersa w całym regionie Emilia-Romania. Przypominamy o ich kluczowej roli w walkach o wyzwolenie Włoch" - powiedziała PAP dyrektor szkoły polskiej imienia 2 Korpusu Polskiego w Bolonii Iwona Stachera.
Na jego terenie uczestnikom spotkania pokazano oryginalny amerykański czołg, który wjechał do Bolonii 78 lat temu. Pojazd został też wykorzystany na planie filmu "Angielski pacjent", który wyreżyserował Anthony Minghella.
"Kultywujemy pamięć o żołnierzach polskich i szerzymy wiedzę o armii Andersa w całym regionie Emilia-Romania. Przypominamy o ich kluczowej roli w walkach o wyzwolenie Włoch" - powiedziała PAP dyrektor szkoły polskiej imienia 2 Korpusu Polskiego w Bolonii Iwona Stachera, uczestnicząca w uroczystościach ze swoimi uczniami.
Na bolońskie obchody przyjechał z miasta Forli Pier Luigi Consorti, od lat zaangażowany w różne formy współpracy z Polską.
"Kiedyś nieslismy pomoc wysyłając dary do Polski. Teraz popularyzujemy polską kulturę i historię"- podkreślił.
W czwartek rocznicowe uroczystości ku czci żołnierzy-wyzwolicieli z 2 Korpusu odbyły się w Castel San Pietro Terme, Imoli, Santa Sofia i Forli w Emilii-Romanii.
Z Bolonii Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ adj/