We włoskim regionie Emilia-Romania oddano w czwartek hołd żołnierzom 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa z okazji 78. rocznicy wyzwolenia regionu spod niemieckiej okupacji. W piątek uroczystości odbędą się w Bolonii, gdzie walczyli polscy żołnierze.
W uroczystościach uczestniczyli: konsul generalna RP w Mediolanie Anna Golec-Mastroianni, przedstawiciele Polonii i lokalnych włoskich władz.
Obchody rozpoczęły się w miejscowości Castel San Pietro Terme koło Bolonii. Miasteczko to zostało wyzwolone 17 kwietnia 1945 roku spod okupacji niemieckiej przez zgrupowanie „RUD” generała Klemensa Rudnickiego z 2. Korpusu Polskiego. Upamiętnia to wydarzenie pomnik z płaskorzeźbą przedstawiającą walki polskich żołnierzy. Z polską konsul wieńce złożył burmistrz Castel San Pietro Terme, Fausto Tinti.
Następnie konsul RP udała się do Imoli na teren Ogrodu Generała Andersa. Znajduje się tam płaskorzeźba poświęcona polskiemu żołnierzowi, pomnik dowódcy 2. Korpusu oraz misia Wojtka, który towarzyszył armii na jej szlaku bojowym. Autorem tych dzieł jest artysta Luigi Enzo Mattei.
Ogród utworzono w 2015 roku na wniosek licznej grupy mieszkańców Imoli i z inicjatywy działającego tam włoskiego stowarzyszenia Dziedzictwo i Pamięć, które za cel postawiło sobie kultywowanie pamięci o armii generała Andersa i popularyzowanie wiedzy o 2. Korpusie Polskim i jego zasługach w wyzwalaniu Włoch. Na uroczystości obecni byli działacze stowarzyszenia z jego przewodniczącym Gianpietro Mondinim. Był burmistrz Imoli Marco Panieri, który powiedział PAP, że jego miasto czuje się bardzo związane z Polską i Polakami i wyraża wdzięczność za jego wyzwolenie.
Ogród Andersa znajduje się na terenie znanym jako Coraglia, przez który polscy żołnierze weszli do Imoli.
Na uroczystość przybył też autor wydanej właśnie we Włoszech książki o misiu Wojtku, Mauro Bartoli.
Po złożeniu kwiatów polska delegacja pojechała do Santa Sofia w prowincji Forli-Cesena. Zdobyła ją 5. Wileńska Brygada Piechoty. Jest tam tablica upamiętniająca wyzwolenie miejscowości.
Ostatnim miejscem czwartkowych uroczystości było Forli. Walki o to miasto i ofiara polskiego żołnierza upamiętnione zostały tablicą umieszczoną w XII-wiecznym kościele San Mercuriale. Miasto zostało wyzwolone w efekcie walk toczonych przez 3. Dywizję Strzelców Karpackich. W tym rejonie również podczas ofensywy na Bolonię wiosną 1945 roku zorganizowano Centrum Szpitalne z polowym szpitalem ewakuacyjnym, stanowiące zabezpieczenie medyczne 2. Korpusu Polskiego.
Na Piazza Saffi przybyli burmistrzowie: Forli - Gianluca Zattini i pobliskiego Predappio - Roberto Canali. Obecni byli przedstawiciele miejscowej Polonii.
W piątek w Bolonii odbędą się polsko-włoskie uroczystości w 78. rocznicę jej wyzwolenia.
25 kwietnia Włosi obchodzą państwowe Święto Wyzwolenia, upamiętniające wyzwolenie miast na północy kraju.
Z Forli Sylwia Wysocka(PAP)
sw/ mms/