W Gorzowie Wielkopolskim w czwartek i piątek odbędą się uroczystości związane z obchodzonym w tym mieście od 20 lat „Dniem Pamięci i Pojednania”. 30 stycznia to symboliczna data, która oznacza opuszczenie miasta przez Niemców i początek polskiego osadnictwa.
„Dzień Pamięci i Pojednania” został ustanowiony w połowie lat 90. „To okazja do spotkania byłych mieszkańców Landsberga (niemiecka nazwa Gorzowa Wlkp.) z władzami Gorzowa i przypomnienie jego obecnym mieszkańcom podwójnej historii tego miasta” – niemieckiej i polskiej - powiedziała PAP dyr. gabinetu prezydenta Gorzowa Wlkp. Anna Zaleska.
W ramach obchodów w czwartek przedstawiciele władz miasta wraz z gośćmi z Niemiec złożą wiązanki kwiatów przed Kamieniem Pamiątkowym na terenie dawnego niemieckiego cmentarza ewangelickiego, a także cmentarzu komunalnym i wojennym.
„Spacerując po Gorzowie można bez trudu dostrzec ślady jego podwójnej historii. Pozostałe po landsberskich fabrykantach wille, Łaźnia Miejska czy Fontanna Pauckscha, których byli fundatorami, to tylko nieliczne obiekty przypominające nam do dzisiaj niemieckich mieszkańców i ich zasługi dla miasta” - dodała Anna Zaleska.
W południe na Placu Grunwaldzkim nastąpi uroczyste uderzenie w Dzwon Pokoju ufundowany przez byłych mieszkańców niemieckiego Landsberga z okazji 750-lecia lokacji miasta jako symbol pamięci i pojednania między Polakami i Niemcami. Po raz pierwszy zabrzmiał on 2 września 2006 r. Dzwon, zgodnie z uchwałą gorzowskiej rady miasta, rozbrzmiewa z okazji świąt narodowych i dni znaczących dla historii miasta.
W czwartek odbędzie się turniej piłki ręcznej o Puchar Kuratora Fundacji Brandenburg oraz prezentacja historyka i regionalisty Roberta Piotrowskiego pt. „Podróż w czasie i tej samej przestrzeni, czyli przed Gorzowem był Landsberg”. Natomiast w piątek przewidziano spotkanie z wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie i radnym miejskim dr. hab. Pawłem Leszczyńskim, który będzie mówił o perspektywach polsko-niemieckich kontaktów w jednoczącej się Europie.
Tego samego dnia w filharmonii odbędzie się koncert symfoniczny pt. „Ocalić od zapomnienia”.
Współpraca władz samorządowych z landsberczykami zaowocowała powstaniem kilku miejsc upamiętniających dawnych mieszkańcach miasta.
W 2007 roku odsłonięto ossarium na cmentarzu komunalnym, w którym spoczęły szczątki 2700 landsberczyków odkopane na dawnym cmentarzu ewangelickim. W czerwcu 2010 roku w Parku Kopernika w obecności przedstawicieli byłych mieszkańców zostało otwarte lapidarium z płytami nagrobnymi dawnego landsberskiego cmentarza.
Wspólne przedsięwzięcia landsberczyków i miasta to także m.in. rekonstrukcja stojącej na Starym Rynku Fontanny Paukscha, czy ufundowanie popiersia Maxa Bahra, któremu Gorzów zawdzięcza Łaźnię Miejską.
„Spacerując po Gorzowie można bez trudu dostrzec ślady jego podwójnej historii. Pozostałe po landsberskich fabrykantach wille, Łaźnia Miejska czy Fontanna Pauckscha, których byli fundatorami, to tylko nieliczne obiekty przypominające nam do dzisiaj niemieckich mieszkańców i ich zasługi dla miasta” - dodała Zaleska. (PAP)
mmd/ ls/