W Nowym Jorku trwa retrospektywa twórczości Jerzego Skolimowskiego. Uwielbiamy go za innowacyjne techniki, unikalny styl wizualny i głębię tematyczną – przekonywała Kaila Hier z niezależnego kina Metrograph na Manhattanie, gdzie odbywają się projekcje.
„Kiedy ukazał się +IO+ wszyscy w Metrograph go pokochaliśmy. Wydawało się, że to idealny moment na zorganizowanie retrospektywy. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy podzielić się piękną twórczością Skolimowskiego z nowojorską publicznością, w tym kilkoma jego wcześniejszymi i rzadko wyświetlanymi filmami” – powiedziała PAP Hier z PR Metrographu.
Jak dodała także zespół redakcyjny magazynu Metrographu jest ogromnym fanem twórczości polskiego reżysera. Opublikował wywiad ze Skolimowskim przeprowadzony przez cenionego krytyka i pisarza Nicka Pinkertona oraz rozmowę filmowca z jego żoną, Ewą Piaskowską i operatorem Seanem Price'em Williamsem.
„Uwielbiamy jego prace za innowacyjne techniki opowiadania historii, unikalny styl wizualny i głębię tematyczną. Wiele z jego filmów porusza złożone tematy, jak tożsamość, wyobcowanie i represje polityczne, a jemu udaje się przedstawić te uniwersalne tematy w tak filmowy sposób. Nieustannie wyzywający i zaskakujący, pracował w wielu krajach, a jego gatunki obejmują horror psychologiczny, komedię, przygodę historyczną i nie tylko” – wyliczyła Hier.
Uznała wszystkie filmy Skolimowskiego są interesujące dla nowojorskiej publiczności. Wczesne polskie filmy, zwłaszcza kwartet „Rysopis”, „Walkower”, „Bariera” i „Ręce do góry” – zaliczyła do jednych z jego najbardziej fascynujących dzieł.
„W Metrograph chcemy, aby ludzie mogli cieszyć się filmami w nowy i ekscytujący sposób. Starannie wybieramy tytuły do naszych kin i platformy streamingowej Metrograph at Home. Oferujemy filmy, od klasyków po rzadkie dzieła archiwalne oraz międzynarodowych reżyserów, jak Skolimowski” – tłumaczyła Hier dodając, że pokazywane są tam premiery, wydarzenia, dyskusje z filmowcami i ekspertami z branży.
Tomek Smolarski, kurator filmu w Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku, współorganizator retrospektywy wyjaśnił PAP, że retrospektywa zbiegła się z 85 urodzin Skolimowskiego i potrwa do 28 maja. Jak wyszczególnił widzowie nowojorscy zobaczą też takie filmy jak „11 minut”, „Start”, „Na Samym Dnie”, „Wrzask”, „Cztery noce z Anną”, „Fucha”, „Essential Killing” oraz „Niewinni Czarodzieje, Wajdy i „Nóż w Wodzie”, Polańskiego, do których Skolimowski napisał scenariusze.
„Retrospektywa zwróciła uwagę amerykańskiej prasy. Pisał o niej dla +New Yorkera+, Richard Brody, jeden z najważniejszych amerykańskich krytyków filmowych” – podkreślił Smolarski.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
ad/wr/