Papież Franciszek przyjął rezygnację abpa Wiktora Skworca z posługi metropolity katowickiego i mianował jego następcą dotychczasowego koadiutora katowickiego abpa Adriana Galbasa – ogłosiła w środę nuncjatura apostolska w Polsce.
"Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupa Wiktora Skworca z posługi arcybiskupa metropolity katowickiego. Następcą na urzędzie arcybiskupa metropolity katowickiego zostaje tym samym dotychczasowy koadiutor diecezji, ksiądz arcybiskup Adrian Józef Galbas" – czytamy w komunikacie przekazanym w środę PAP.
Adrian Józef Galbas urodził się 26 stycznia 1968 r. w Bytomiu. W 1987 r. został przyjęty do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego Księży Pallotynów. Studiował w pallotyńskim Wyższe Seminarium Duchowne Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie. Śluby wieczyste złożył 8 września 1993 roku w Zakopanem, a 7 maja 1994 r. w Ołtarzewie przyjął święcenia kapłańskie.
Pracował jako wikariusz w parafii św. Michała Archanioła w Łodzi. W latach 1995–1998 studiował teologię pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w tym czasie studiował również w Wyższej Szkole Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa przy KUL.
W latach 1998-2002 pełnił funkcję prefekta alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie, a od 2002 r. do 2005 r. radcy w Zarządzie Prowincji Zwiastowania Pańskiego SAC.
W 2003 r. został proboszczem parafii św. Wawrzyńca w Poznaniu i był nim do 2011 r. Jednocześnie od 2008 do 2011 r. pełnił po raz kolejny funkcję radcy w Zarządzie Prowincji Zwiastowania Pańskiego SAC w Poznaniu.
12 grudnia 2019 r. papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym diecezji ełckiej, ze stolicą tytularną Naisso. Sakrę biskupią przyjął 11 stycznia 2020 r. w katedrze św. Wojciecha w Ełku z rąk biskupa ełckiego Jerzego Mazura. Jego zawołaniem biskupim są słowa "Pax Christi" (Pokój Chrystusa).
W diecezji ełckiej pełnił m.in. funkcje wikariusza generalnego, przewodniczącego komisji ds. architektury i sztuki, moderatora kurii biskupiej oraz odpowiedzialnego za formację stałą kapłanów z młodszych roczników święceń.
W Konferencji Episkopatu Polski jest przewodniczącym Rady ds. Apostolstwa Świeckich, członkiem Zespołu przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Pełnił również funkcję koordynatora trwającego w Kościele w Polsce synodu o synodalności "Komunia, uczestnictwo i misja".
W lipcu 2021 r. archidiecezja krakowska poinformowała o wynikach postępowania przeprowadzonego przez Watykan, które miało zbadać sygnalizowane zaniedbania dokonane przez abpa Wiktora Skworca, jako biskupa tarnowskiego, w sprawach wykorzystania seksualnego popełnionego wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów tej diecezji. W następstwie postępowania abp Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski i z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa KEP. Zobowiązał się też wesprzeć finansowo – z prywatnych środków – związane ze sprawami wykorzystania seksualnego wydatki diecezji tarnowskiej.
Abp Skworc opublikował wówczas oświadczenie, w którym zaznaczył, że wyniki dochodzenia Stolicy Apostolskiej przyjmuje z pokorą. Przyznał, że w przypadku dwóch spraw dotyczących molestowania seksualnego osób małoletnich podległych jego jurysdykcji doszło do zaniedbań.
Stolica Apostolska zdecydowała, że abp Skworc nadal będzie pełnił obowiązki metropolity katowickiego, ten jednak poprosił Stolicę Apostolską o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora, co oznacza funkcję biskupa pomocniczego z prawem następstwa na stolicę biskupią z chwilą zakończenia posługi przez obecnego metropolitę. Koadiutorem tym został 4 grudnia 2021 r. abp Adrian Galbas.
28 maja 2023 r. abp Skworc w liście wystosowanym do wiernych z okazji uroczystości Zesłania Ducha Świętego poinformował o swojej rezygnacji.
Wiktor Skworc urodził się 19 maja 1948 r. w Rudzie Śląskiej. W 1973 r. ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym. Jako diakon był duszpasterzem polskiej młodzieży pracującej w Dreźnie i w Lipsku (NRD). Po przyjęciu 19 kwietnia 1973 r. święceń kapłańskich pracował nadal za granicą, skąd został odwołany w sierpniu tegoż roku i mianowany wikariuszem parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.
W latach 1975-1980 był sekretarzem i kapelanem biskupa Bednorza. W 1980 r. powierzono mu funkcję kanclerza kurii diecezjalnej w Katowicach. Koordynował m.in. sprawy budownictwa i był jednym z głównych organizatorów wizyty Jana Pawła II w Katowicach w 1983 r.
W okresie stanu wojennego wraz innymi i brał udział w działalności Biskupiego Komitetu Pomocy Więźniom i Internowanym, organizując pomoc dla internowanych i więzionych oraz ich rodzin. W latach 80. był mediatorem w sporach między strajkującymi i pracodawcami.
W 1992 r. został przez papieża Jana Pawła II mianowany wikariuszem generalnym i ekonomem archidiecezji katowickiej.
13 grudnia 1997 r. papież Jan Paweł II mianował ks. Skworca biskupem tarnowskim. Do najważniejszych dokonań Skworca jako biskupa tarnowskiego zalicza się m.in. utworzenie wokół "Ołtarza Papieskiego" Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II i budowę w Tarnowie klauzurowego Klasztoru Sióstr Karmelitanek.
29 października 2011 r. został mianowany przez papieża Benedykta XVI metropolitą katowickim.
Od 2016 do 2021 r. pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.
W 2006 r. okazało się, że z dokumentów w katowickim oddziale IPN-u, wynika, że w 1979 r. Służba Bezpieczeństwa PRL zarejestrowała Skworca jako tajnego współpracownika o pseudonimie "Dąbrowski". Z zachowanych wpisów funkcjonariuszy SB wynika, że rozmowy z nim "nie spełniły oczekiwań oraz nadziei, jakie mieli, nawiązując z nim kontakt". Wyrejestrowano go w 1989 r.
Abp Skworc osobiście poprosił o zbadanie zawartości swojej teczki. W wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego" powiedział: "Trzeba się zmierzyć z własnym życiorysem. Bo życiorys każdego duchownego, a zwłaszcza biskupa, powinien być przezroczysty".
W słowie pasterskim, napisanym po publikacji "Gościa Niedzielnego" bp Skworc oświadczył, że jego sumienia nie obciąża grzech przeciwko Kościołowi i przeciw człowiekowi. Podkreślił, że nigdy nie wyrażał zgody na współpracę, a określenie go jako TW było aktem jednostronnym, dokonanym bez jego wiedzy.(PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ joz/