Do 14 sierpnia na rynku Manufaktury można oglądać otwartą w sobotę plenerową wystawę „Łódź poprzez wieki”. Ekspozycja na wielkoformatowych planszach przybliża dziedzictwo i historię Łodzi, która w tym roku obchodzi 600-lecie nadania praw miejskich.
Przygotowana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego i Archiwum Państwowe w Łodzi wystawa inspirowana jest treścią pięciotomowej monografii "Łódź poprzez wieki. Historia miasta", opracowanej z okazji 600-lecia nadania praw miejskich.
"Głównym celem wystawy jest przybliżenie tej ważnej i wyjątkowej pozycji książkowej szerszemu gronu odbiorców. Chcemy w atrakcyjny sposób pokazać dziedzictwo oraz bogatą historię Łodzi, o której opowiada książka, robiąc to z perspektywy zarówno powszechnie znanych faktów, jak i poprzez wydobycie na światło dzienne historii i przestrzeni, które są dzisiaj przez wielu zapomniane" – wyjaśniła kuratorka wystawy Wanda Janakiewicz.
Ekspozycja składa się z ustawionych na rynku Manufaktury wielkoformatowych plansz przedstawiających zdjęcia oraz opisy znanych i nieznanych faktów z historii miasta, jak np. ukryte rzeki i młyny wodne, kim byli mieszkańcy przemysłowej Łodzi, budowę łódzkiego Manhattanu czy koncepcje urbanistyczne z początku XX w.
Narracji ekspozycji prezentującej wybrane treści książki nie oparto na układzie chronologicznym, lecz na czterech zagadnieniach tematycznych.
Pierwszy poświęcony jest rzekom, które nadały bieg historii Łodzi, począwszy od średniowiecznej lokacji miasta w obszarze sieci rzecznej przez powstanie młynów wodnych, rozwój przemysłu, budowę wodociągów i ukrycie rzek w kanałach, po obecne próby odkrywania rzek na nowo.
Kolejną część autorzy poświęcili językowi, który jest elementarnym składnikiem wielokulturowego dziedzictwa miasta. Można zapoznać się z najstarszymi śladami języka łodzian, przez fenomen wielokulturowości i wielonarodowości, liternictwo i typografię awangardowych artystów związanych z Łodzią, aż po ideę gwary łódzkiej oraz łodzianizmy.
Trzeci fragment wystawy opowiada o człowieku – różnych warstwach społeczeństwa łódzkiego i pokazuje zmiany zachodzące w przekroju społecznym poprzez wieki. Czwarty poświęcony jest idei miejsca rozumianego jako centrum. Punktem wyjścia jest tu poszukiwanie współczesnego centrum Łodzi, które w wyniku przekształceń architektonicznych uległo wielokrotnemu przemieszczeniu.
Ekspozycja, którą na rynku Manufaktury można oglądać przez miesiąc, będzie następnie towarzyszyć premierom kolejnych tomów monografii "Łódź poprzez wieki. Historia miasta", które zaplanowano m.in. w Bibliotece UŁ, Mediatece MeMo i w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. (PAP)
Autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ joz/