Trzydniowy Festiwal Sztuki Carpe Diem rozpocznie się w piątek w zabytkowym parku otaczającym Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie (Mazowieckie). W programie m.in. spektakle, koncerty jazzowe, piknik rodzinny i atrakcje dla dzieci.
Festiwal Carpe Diem jest organizowany w Czarnolesie po raz pierwszy. Ma być on poświęcony głównie poezji, teatrowi, filozofii i muzyce jazzowej. "Festiwal będzie okazją do udziału we wspaniałych wydarzeniach artystycznych i jednoczesnego relaksu wśród przyrody czarnoleskiego parku" – zapowiedział dyrektor Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie Ireneusz Domański.
W pierwszym dniu odbędzie się premiera spektaklu inspirowanego największym dziełem Jana Kochanowskiego "Treny" w wykonaniu Warszawskiego Centrum Pantomimy. Reżyserem i autorem scenariusza jest Bartłomiej Ostapczuk.
W programie znalazły się też spektakle poświęcone poezji Wisławy Szymborskiej i Jana Kochanowskiego, a także koncerty jazzowe, spotkanie filozofek dr Katarzyny Kasi i prof. Karoliny Wigury, czytanie poezji przez aktorki Dorotę Segdę i Teresę Budzisz-Krzyżanowską, piknik rodzinny i animacje dla dzieci. Festiwal jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Partnerem Festiwalu jest Gmina Policzna.
Muzeum Jana Kochanowskiego rozpoczęło działalność we wrześniu 1961 r. Od ponad dwóch lat jest samodzielną instytucją kultury; wcześniej podlegało Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Siedzibę czarnoleskiego muzeum stanowi XIX-wieczny dworek rodziny Jabłonowskich, który powstał w miejscu dawnego dworu Kochanowskich.
Placówka bardzo zmieniła się w ostatnich latach. Dzięki funduszom unijnym przeprowadzono m.in. modernizację i rewaloryzację kompleksu parkowo-dworskiego. Powstała też nowa interaktywna wystawa "Jan Kochanowski – duch miejsca, klimat epoki". W muzeum odbywają się koncerty, festiwale i spektakle plenerowe.
Autorka: Ilona Pecka
ilp/ dki/