„Matko Kościoła, prowadź!” – pod takim hasłem w piątek rano sprzed kościoła farnego w Rzeszowie wyruszyła 46. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Bierze w niej udział około 550 pątników, a razem z grupą sztafetową - około 1,5 tys. osób.
Rzeszowska pielgrzymka, którą tradycyjnie rozpoczęła poranna msza święta w kościele farnym w Rzeszowie z udziałem pątników i osób odprowadzających, ma do pokonania ponad 300 kilometrów – ponad 30 km dziennie. Do celu dojdzie 13 sierpnia około godz. 10, czyli po 10 dniach wędrówki.
W porannej mszy św. uczestniczyły małżeństwa świętujące 25. rocznicę ślubu, które powiedziały sobie sakramentalne „tak” podczas eucharystii rozpoczynającej rzeszowską pielgrzymkę 25 lat temu.
Pątnicy pielgrzymują z Rzeszowa na Jasną Górę w 13 grupach, noszących imiona świętych i błogosławionych. Wśród tych grup jest grupa sztafetowa skupiająca osoby, które z różnych przyczyn (zdrowotnych, rodzinnych czy zawodowych), zdecydowały się na wędrowanie w jeden wybrany dzień.
Czternastą grupę - duchowego pielgrzymowania na Jasną Górę tworzą osoby, które wskutek np. choroby czy innych przeszkód nie mogą fizycznie wziąć udziału w wędrówce. Duchowe uczestnictwo w pielgrzymce polega na wypełnianiu, w miarę możliwości, pielgrzymkowych praktyk religijnych, jak np. uczestnictwo we mszy św. czy odmówienie cząstki różańca.
Dyrektor rzeszowskiej pielgrzymki ks. Jakub Nagi zauważył w rozmowie z PAP, że podobnie jak rok temu, tak i w tym roku w rzeszowskiej pielgrzymce na Jasną Górę pielgrzymuje znacznie mniej osób, niż przed pandemią.
„W tym roku na tradycyjne, czyli dziesięciodniowe pielgrzymowanie, zgłosiło się ok. 550 osób. Dawniej pielgrzymi byli podzieleni na 13 grup, nie licząc grupy bł. Jana Balickiego, która gromadzi duchowych pielgrzymów. W tym roku w pielgrzymce weźmie udział 12 grup, które z powodu mniejszej liczby pielgrzymów połączyliśmy w cztery większe grupy. Natomiast trzynasta grupa to sztafetowa” – poinformował ks. Nagi.
W sztafecie, w zależności od dnia, będzie uczestniczyć od 50 do 200 osób – w sumie ok. tysiąca osób. Oznacza to, że we wszystkich formach pielgrzymowania weźmie udział łącznie ponad 1,5 tys. pątników.
Dodał, że dla jednodniowych pątników, od trzeciego dnia, po pokonaniu jednodniowego odcinka trasy, przewidziano wyjazd autokarami do Częstochowy na „Apel jasnogórski”.
Sztafetowe i duchowe pielgrzymowanie było alternatywą dla pątników zwłaszcza w czasie pandemii. W 2020 mogli pielgrzymować wyłącznie duchowo, zaś w 2021 wprowadzona została możliwość pielgrzymowania w systemie sztafetowym. Od minionego roku przywrócono tradycyjną formę.
Trasa Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę wiedzie przez cztery diecezje: rzeszowską, tarnowską, kielecką i częstochowską.
W tym roku pątnicy z Rzeszowa będą wędrować pod hasłem „Matko Kościoła prowadź!”, a główną intencją rzeszowskiej pielgrzymki jest, podobnie jak w roku minionym,: „Niesiemy pomoc Kościołowi, Ojcu Świętemu i Ojczyźnie”.
„W tym roku również, tak, jak w ubiegłym, ze względu na trwającą wojnę za naszą wschodnią granicą, do głównej intencji dodajemy modlitwę o pokój na Ukrainie i zakończenie wojny. Czujemy się posłani z Maryją, aby nieść pokój Chrystusa” – zwrócił uwagę dyr. rzeszowskiej pielgrzymki.
Ponadto pielgrzymi będą się modlić za młodzież uczestniczącą w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie oraz dziękować za Kościół, wspólnotę życia, wiary, uświęcenia i braterstwa.
Oprócz tych intencji każdy z pielgrzymów niesie ze sobą też prywatną. Najczęściej jest to prośba o zdrowie dla bliskich, o wiarę, o pracę, o rodzinę.
Na trasie o bezpieczeństwo i zdrowie wędrujących zadba służba porządkowa oraz pielęgniarki i lekarze. Opiekę duchową zapewni około 30 księży, w tym biskup pomocniczy ks. Edward Białogłowski, weteran rzeszowskiej pielgrzymki. Wśród pielgrzymów są też klerycy i siostry zakonne.
Scenariusz corocznych pielgrzymek jest podobny: w trasie pątnicy każdego dnia będą uczestniczyć w mszach świętych odprawianych przez zaproszonych biskupów z archidiecezji częstochowskiej, przemyskiej i z diecezji kieleckiej, tarnowskiej i rzeszowskiej; słuchać konferencji, modlić się, w tym odmawiać różaniec, drogę krzyżową, koronkę do Miłosierdzia Bożego i śpiewać.
Trzeciego dnia wędrówki w miejscowości Jamy odbędzie się tradycyjne nabożeństwo za ojczyznę, a w przeddzień wejścia na Jasną Górę, podczas nabożeństwa pojednania, tzw. przeprośki, pątnicy będą się wzajemnie przepraszać.
Rzeszowska pielgrzymka na trasie zazwyczaj korzysta z gościnności mieszkańców mijanych wsi, którzy w porze obiadu i wieczorami częstują pątników posiłkiem. Organizatorzy zapewniają codziennie chleb i herbatę.
Pielgrzymi nocują w szkołach, remizach strażackich, domach kultury czy w innych placówkach. Powszechne dawniej noclegi w prywatnych domach czy stodołach obecnie są rzadkością.(PAP)
Autor: Agnieszka Pipała
api/ mhr/