Cieszę się z programu „Bon szkolny – poznaj Polskę”. Ta inicjatywa ułatwi szerokim grupom młodzieży szkolnej i nauczycielom zwiedzanie Zamku Królewskiego, poznanie jego historii. Projekt wpisuje się w naszą misję edukacyjną – powiedział PAP dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski.
"Cieszę się z ogłoszonego dziś programu "+Bon szkolny+" – poznaj Polskę+, ponieważ ta inicjatywa ułatwi szerokim grupom młodzieży szkolnej, a także nauczycielom, zwiedzanie Zamku Królewskiego, poznanie jego historii, a także poznanie historii polskiej monarchii oraz dziejów dwóch stuleci, który nastąpiły po jej upadku. To znakomita okazja, aby sekcja oświatowa naszej placówki mogła wpisać się w program nauczania realizowany w szkołach" - powiedział PAP dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie – prof. dr hab. Wojciech Fałkowski.
"Uważam to za ważne wydarzenie, ponieważ projekt wpisuje się w naszą misję edukacyjną. Wobec społeczeństwa Zamek Królewski ma obowiązek edukacyjny. Naszą powinnością jest opowiadanie o historii Polski oraz jej kulturze, a także prezentowanie sztuki nie tylko polskiej, ale i sztuki europejskiej. To istotny punkt w naszej działalności. Program ułatwi wielu młodym ludziom z całej Polski kontakt z kulturą i przybliży im dzieła sztuki prezentowane w zamkowych wnętrzach"- wskazał.
W ramach ogłoszonego w czwartek przez PiS programu "Poznaj Polskę" szkoły mogą otrzymać środki na dofinansowanie wyjazdów do muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury czy instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie nauczycieli i wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Wsparcie może być przeznaczone na pokrycie kosztów przejazdu, biletów wstępu, przewodnika, zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia uczestników wyjazdu.
Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. dr hab. Wojciech Fałkowski jest historykiem mediewistą, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2008-2012 wykładał na Uniwersytecie Paryskim (Sorbona), jako profesor gościnny. Jest wieloletnim przewodniczącym Stałego Komitetu Polskich Mediewistów, a także, od 1994 r., redaktorem naczelnym międzynarodowego rocznika naukowego „Quaestiones Medii Aevi Novae”. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz łotewskim Oficerskim Krzyżem Uznania. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ dki/