Proboszcz parafii mariackiej w Krakowie odebrał w czwartek z rąk sekretarz generalnej Europa Nostra symboliczny medal, potwierdzający przyznanie Nagrody Europa Nostra za konserwację ołtarza Mariackiego. Międzynarodowa gala rozdania wyróżnień w pięciu kategoriach, odbędzie się 28 września w Wenecji.
Komisja Europejska i Europa Nostra wyróżniają Nagrodą Europa Nostra/Nagrodą Europejskiego Dziedzictwa projekty z zakresu konserwacji, badań, edukacji oraz budowania świadomości na rzecz dziedzictwa oraz dla liderów dziedzictwa kultury.
Symbolicznie w czwartek nagrodę przekazała proboszczowi parafii mariackiej, Dariuszowi Rasiowi, sekretarz generalnej Europa Nostra Sneska Quaedvlieg-Mihailović.
"Cieszę się, że konserwacja ołtarza wielkiego Wita Stwosza otrzymała tak prestiżową nagrodę. W ciągu ostatnich 45 lat nie zasypaliśmy gruszek w popiele – nie było przestoju, jeżeli chodzi o dbanie o dziedzictwo" – powiedział ks. infułat Dariusz Raś nawiązując do trwających w Krakowie obchodów 45-lecia wpisania centrum miasta na listę dziedzictwa UNESCO. Podkreślił, że odnowa historycznych obiektów w stolicy Małopolski możliwa jest przede wszystkim dzięki wsparciu finansowemu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Kraków (SKOZK), który powstał w wyniku wpisania Krakowa na listę UNESCO.
Jury Nagrody wskazało, że "renowacja tego wspaniałego ołtarza jest wyjątkowym i unikatowym osiągnięciem". "Skrupulatna konserwacja ołtarza Wita Stwosza w bazylice Mariackiej, oparta na wnikliwych kwerendach, została przeprowadzona przez fachowców, którzy wykazali się ogromnym szacunkiem i wrażliwością dla oryginalnego dzieła. Projekt połączył osoby z różnych krajów, odzwierciedlając międzynarodowe znaczenie tego miejsca oraz potrzebę współpracy w zachowaniu dziedzictwa europejskiego" – podkreślono w komunikacie. Zaznaczono, że w przypadku będącego jednym z największych ołtarzy gotyckich na świecie, jednocześnie "jest to osiągnięcie o imponującej skali".
Pochodzący z Norymbergi rzeźbiarz Wit Stwosz tworzył ołtarz w latach 1477-1489. W ołtarzy jest ponad 200 figur, główną postacią jest Maria, patronka bazyliki. Obiekt jest wykonany z trzech rodzajów drewna. Konstrukcja powstała z twardego dębu, tło z modrzewia, a figury wyrzeźbiono w drewnie lipowym.
Europa Nostra jest europejską federacją organizacji i instytucji zajmujących się propagowaniem oraz ochroną dziedzictwa kulturowego i środowiska naturalnego. Reprezentuje ponad 250 organizacji pozarządowych, 150 organizacji stowarzyszonych i 1500 członków indywidualnych z ponad 50 państw.(PAP)
bko/ juka/ aszw/