Beatyfikowana w niedzielę rodzina Ulmów była „jasnym światłem w ciemności” – opisuje domradio.de, portal Archidiecezji Kolonii. Jak podkreśla, najwięcej osób uhonorowanych tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata to właśnie Polacy.
Papież Franciszek określił rodzinę Ulmów, beatyfikowaną w niedzielę w Polsce, mianem rodziny wzorcowej. Zamordowani w 1944 roku przez nazistów Ulmowie „byli przykładem miłosierdzia i światłem w ciemnościach II wojny światowej” – opisuje domradio.de.
„Ulmowie w swoim gospodarstwie ukrywali ośmioro Żydów, którzy również zostali zamordowani przez niemieckich okupantów. Papież Franciszek uznał zamordowanie rodziny Ulmów za męczeństwo” – dodaje portal.
„Naziści wymordowali całą tę rodzinę, ponieważ udzielała schronienia prześladowanym Żydom. Nienawiści i przemocy tamtych czasów przeciwstawiali się miłością do Ewangelii. Ta polska rodzina była jasnym światłem w ciemnościach II wojny światowej. Niech stanie się dla nas wszystkich przykładem do naśladowania” – powiedział papież podczas niedzielnej modlitwy na Placu Świętego Piotra.
Wcześniej podczas nabożeństwa w Markowej – rodzinnej wsi Ulmów, położonej w południowo-wschodniej Polsce - kardynał Marcello Semeraro dokonał beatyfikacji rolnika Józefa Ulmy, jego żony Wiktorii i ich dzieci.
Na mszę, odprawianą w plenerze, przybyło ok. 30 tys. osób - wśród nich prawie tysiąc księży, osiemdziesięciu biskupów. Wśród gości był też naczelny rabin Polski Michael Schudrich, prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
„W świadectwie i męczeństwie Ulmów i ich dzieci odkrywamy na nowo wielkość rodziny, życia, miłości i płodności” – zaznaczył w homilii kardynał Semeraro.
„Katolicka rodzina Ulmów przez półtora roku udzielała schronienia w swym gospodarstwie ośmiorgu Żydom, którym groziła deportacja do narodowosocjalistycznego obozu zagłady i śmierć. Doniósł na nich mężczyzna z sąsiedniej miejscowości. (…) Naziści zamordowali ośmioro Żydów na oczach rodziny Ulmów” – podkreśla domradio.de.
„Od 2018 roku rocznica zamordowania rodziny Ulmów, przypadająca 24 marca, jest na mocy decyzji prezydenta Andrzeja Dudy Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką (…) W Polsce rodzina Ulmów stała się symbolem pomocy Żydom i męczeństwa w czasach niemieckiej okupacji” – zaznacza portal, dodając, że w 2016 roku prezydent Duda otworzył w Markowej Muzeum Rodziny Ulmów. Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów rozpoczęto w 2003 roku.
„Jak podaje wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma, niemieccy okupanci zamordowali w czasie II wojny światowej prawie tysiąc Polaków, którzy pomagali Żydom i chcieli ich uratować przed Holokaustem. Izrael uhonorował do tej pory ponad 7200 Polaków tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów – to więcej, niż z jakiegokolwiek innego narodu” – podkreśla domradio.de. (PAP)
mszu/ adj/