17 września do tygodników katolickich dołączona zostanie wkładka poświęcona trwającemu synodowi. Chcemy uświadomić wiernym, jakie tematy będą poruszane na synodzie oraz zachęcić ich do modlitwy w tej intencji – stwierdza redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” ks. Henryk Zieliński.
Konferencja prasowa poświęcona przygotowaniom do rzymskiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja" odbyła się w czwartek w Warszawie. Podczas konferencji zaprezentowano wkładkę dotyczącą synodu, ważnych tematów i inspiracji, która 17 września zostanie dołączona do czterech tygodników katolickich: "Idziemy", "Gość Niedzielny", "Niedziela" i "Przewodnik Katolicki".
Rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak wyjaśnił, że "synod stawia wiele pytań, zachęca do rozeznawania, do wsłuchiwania się w głos Kościoła i w szukanie woli Ducha Świętego na dzisiejsze czasy, które mają swoją specyfikę, a Kościół zmienia się, rozwija, żyje swoimi wiecznie ważnymi prawdami ewangelicznymi w różnych kontekstach historycznych, społecznych czy geograficznych".
Według rzecznika wkładka ma pomóc wiernym śledzić i zrozumieć trwający proces synodalny. "Wydawało się, że jest dobrą rzeczą przygotowanie pewnych materiałów, które pomogłyby wiernym w zrozumieniu, dlaczego ten synod został zwołany, do czego prowadzi i jak powinien w nim wybrzmieć głos Kościołów partykularnych" - ocenił.
Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy" ks. Henryk Zieliński poinformował, że patronat nad wkładką objął przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
"Jeżeli ten synod ma być czasem wsłuchiwania się w głos Ducha Świętego, On ma być tym głównym rozgrywającym, a nie jakieś frakcje czy opcje w Kościele, to po to robimy tę wkładkę, żeby jak najszerzej uświadomić wiernym w Polsce, o co chodzi, jakie ważne tematy będą stawać na wokandzie synodu po to, aby wierni w Polsce w tej intencji się modlili. To jest naprawdę bardzo ważny sposób uczestnictwa w synodzie" - stwierdził.
Dziekan Wydziału Społeczno-Ekonomicznego UKSW dr hab. Michał Gierycz przyznał, że wokół synodu narosło wiele kontrowersji. Jak wyjaśnił, powodem jest m.in. trwająca w Niemczech droga synodalna, która "w wielu punktach podważa nauczanie katolickie" oraz wypowiedzi osób aktywnie zaangażowanych w proces synodalny, takich jak kard. Jean-Claude Hollerich który mówił, że należy dokonać fundamentalnej rewizji stosunku Kościoła katolickiego m.in. do kwestii homoseksualizmu. "Tego typu wypowiedzi mogą budzić niepokój o wierność prawdzie moralnej a z drugiej strony o sam przebieg synodu" - ocenił.
"Kiedy zbieramy to wszystko, co się dzieje wokół synodu, te wszystkie niepokoje i kontrowersje, to z wynikają z tego dwie skrajne postawy. Jedna z nich jest taka, że synod jest traktowany jako niebezpieczne wydarzenie - w formie skrajnej mówi się, że jest to platforma do budowy nowego Kościoła. Z drugiej strony, zwłaszcza wśród osób zaangażowanych w synod, pojawia się taka odpowiedź dezawuująca wszystkie niepokoje i pytania, mówiąca, że przecież praktyka synodalności jest od wieków w Kościele i wszystko jest tak, jak zawsze było" - mówił. Jak dodał, autorzy wkładki starają się nie iść w żadną z tych dwóch stron. "Staramy się nie ignorować obaw i nie tyle je dezawuować, co weryfikować" - powiedział.
Wykładowca w Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie, dominikanin ojciec Jarosław Kupczak zaznaczył, że dodatek jest "głosem polskiego Kościoła w debacie synodalnej". Jak zaznaczył, zadaniem każdego synodu jest aktualizacja nauczania Kościoła. "Kościół jest ten sam od wieków, ale równocześnie ciągle zmieniający się. Każdy synod staje przed pytaniem, czy coś w życiu i nauczaniu przypadkiem nie stało się na tyle anachroniczne, że zaciemnia prawdziwe nauczanie Kościoła, które zawsze jest skierowane do ludzi tu i teraz. Także ten synod staje przed zadaniem translacji, czyli tłumaczenia odwiecznej prawdy Bożej na współczesny język" - podkreślił dominikanin.
Dodał, że w dokumentach synodalnych pojawia się m.in. słowo: inkluzywność. "Inkluzywność, tak jak o tym mówił papież Franciszek, oznacza, że Kościołowi zależy na włączeniu wszystkich. Czyli inkluzywność tak, w sensie zaproszenia wszystkich, inkluzywność nie – w sensie obniżenia stawianych wymagań" – zaznaczył wykładowca. "To, co powinno bardzo wyraźnie wybrzmieć w naszej debacie, to że żadne z tych pojęć z rzeczywistości politycznej czy socjologicznej nie oddaje rzeczywistości Kościoła” – podkreślił.
Kierownik Katedry Teorii Polityki i Myśli Politycznej UKSW oraz członek Rady Apostolstwa Świeckich Konferencji Episkopatu Polski ks. prof. Piotr Mazurkiewicz zaznaczył, że kryzys Kościoła na Zachodzie jest ewidentny, dlatego nie można działać dokładnie jak w przeszłości, ale trzeba szukać innego podejścia duszpasterskiego". Odwołując się do słów dominikanina, eksperta Soboru Watykańskiego II Yves’a Congar’a, zauważył, że już w jego czasach istniały dwa podejścia do reform: pierwsze wychodzi od teologii do nauk społecznych, drugie - od nauk społecznych do teologii.
"Congar mówi, że to pierwsze to jest podejście prawdziwych reformatorów Kościoła a to drugie to jest podejście nowatorów, które podważa całą tradycję katolicką. Stąd, w centrum synodalnej dyskusji trzeba postawić na pierwszym miejscu teologię, przywrócić jej właściwą pozycję" - ocenił Mazurkiewicz.
W dniach 4-29 października 2023 r. w Rzymie odbędzie się pierwsza sesja XVI Zgromadzenia Ogólnego Zwyczajnego Synodu Biskupów "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja", który trwa w Kościele katolickim od października 2021 r. Po raz pierwszy w historii pierwszym etapem synodu były szerokie konsultacje przeprowadzone w parafiach w każdej diecezji. Po ich zakończeniu w lutym 2023 roku odbyła się faza kontynentalna.(PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ par/