Filmy dokumentalne zrealizowane przez Instytut Pamięci Narodowej będą rywalizowały w konkursach 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni.
"IPN już po raz kolejny będzie obecny na Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci. W ramach Festiwalu zostanie pokazanych kilka naszych produkcji" – przekazał naczelnik Wydziału Notacji i Opracowań Multimedialnych IPN Konrad Starczewski.
Wyjaśnił, że filmy zrealizowane przez IPN wezmą udział w konkursach polskich filmów dokumentalnych oraz dokumentów międzynarodowych. W pierwszej kategorii IPN zaprezentuje trzy filmy: "Matusia" w reżyserii Macieja Fijałkowskiego, film Wiktora Bojanowskiego "Wiara '44" oraz "Stanisław Helski. Dlatego" w reżyserii Michała Torza. "W kategorii dokument międzynarodowy pokazujemy film +Pokojówka+. Jest to koprodukcja, którą przygotowaliśmy z TVP. Reszta to produkcje Instytutu" – mówił Starczewski.
Festiwal NNW rozpoczął się w środę w Gdyni. "Jest on bardzo ważny dla IPN, ponieważ, przekazuje te treści historyczne i patriotyczne, które wynikają z misji, jaką pełni Instytut" – tłumaczył Starczewski.
Zaznaczył, że tematyka filmowa poruszana podczas festiwalu jest bardzo różnorodna, tak jak filmy przygotowane przez Instytut. "Mamy filmy związane z wydarzeniami z okresu II wojny światowej, jak filmy "Wiara '44" czy "Marusia", ale mamy też tematy związane z niedawnymi wydarzeniami. Jest to film "Stanisław Helski. Dlatego", który opowiada historię człowieka, który w 1993 r. podczas prezentacji książki Wojciecha Jaruzelskiego podszedł do niego i uderzył go kamieniem w głowę" – podkreślił pracownik IPN.
Dodał, że ten film jest próbą odpowiedzi na pytanie: dlaczego tak się stało i wyjaśnienia tych motywów.
Starczewski podał, że IPN na festiwalu, poza filmami, zaprezentuje wystawę "Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów". "Jest to związane z ostatnimi wydarzeniami, czyli beatyfikacje rodziny Ulmów. Wydarzenie, które miało wydźwięk ogólnoświatowy" – mówił.
15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW potrwa do soboty. Zaplanowano ponad 150 pokazów filmowych i ponad 250 wydarzeń towarzyszących – debaty i spotkania, które będą się odbywały w pięciu miejscach: w Gdyńskim Centrum Filmowym, na placu Grunwaldzkim, w Teatrze Muzycznym, w Muzeum Miasta Gdyni i w Muzeum Marynarki Wojennej.(PAP)
Autor: Piotr Mirowicz
pm/ joz/