Wierzę, że krakowska placówka będzie pokazywać, że harcerstwo jest nie tylko czymś, co ma 113 lat, ale że jest żywe, aktualne, wychodzi w przyszłość, odpowiada na wyzwania współczesności – powiedział prezydent Andrzej Duda na otwarciu Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego w Krakowie.
Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w uroczystym otwarciu Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, oddziale Muzeum Krakowa mieszczącym się w rozbudowanym Forcie Jugowice 52a. "To miejsce jak żadne inne nadaje się do tego, żeby być muzeum opowiadającym o ruchu harcerskim od samego jego zarania aż do czasów dzisiejszych" - powiedział Duda podczas uroczystości.
"To nie jest monotonna historia o gładkiej działalności. To jest trudna historia czasów, kiedy harcerze walczyli najpierw o to, by niepodległą swoją ojczyznę odzyskać, kiedy walczyli, by ją obronić, jak choćby w 1920 r., kiedy też ginęli jako Orlęta Lwowskie, czy potem na frontach II wojny światowej" - mówił.
"To historia o tym, jak potem walczyli, żeby harcerstwo przetrwało" - zaznaczył prezydent. "Jak potem wspierając ruch Solidarności, wszystkich tych, którzy w podziemiu bez broni w ręku walczyli o wolną Polskę, istniało, kultywując swoje tradycje. Do takiego harcerstwo tutaj w Krakowie należałem" - dodał Andrzej Duda.
Jak zauważył, obiekt będzie nie tylko muzeum, ale także centrum harcerskim, do którego harcerze będą zjeżdżać "po to, żeby można było tutaj siąść przy watrze", "żeby można było tutaj snuć harcerskie opowieści, żeby obok spojrzenia na historię można było rozmawiać o współczesności i o wyzwaniach".
W ocenie prezydenta, otwarcie Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego "jest wielkim osiągnięciem i jednym z kamieni milowych w dziejach ruchu harcerskiego, skautowego". "W naszym kraju nie jest łatwo harcerstwu z jego tradycją gładko wpisywać się w nowoczesność. Nie jest łatwo mieć ofertę, która przyciągnie dzisiaj młodych ludzi, a zarazem pozwoli im przekazać, to, co tak ważne w harcerskiej tradycji: duch miłości przyrody, tego bardzo specyficznie pojmowanego życia w łączności z naturą" - podkreślił prezydent.
Wystawa stała "Harcerskie ścieżki" w zamyśle twórców ma stanowić całościową opowieść o fenomenie ruchu harcerskiego, z jego bogatą historią, tradycją, ideałami i metodami wychowawczymi. Zaczyna się od momentu powstania ruchu, na początku XX wieku, podejmuje temat udziału harcerzy w konspiracji podczas II wojny światowej, odrodzenia harcerstwa w okresie PRL-u, aż po czasy współczesne. Drugą część wystawy stanowi gra, wykorzystująca podstawową wiedzę z zakresu technik harcerskich, takich jak np. węzły i szyfry.
"Nie jest łatwo, ale wierzę, że ten obiekt w tym pomoże, bo będzie pokazywał, że harcerstwo jest nie tylko czymś, co ma 113 lat, ale że jest żywe, aktualne, wychodzi w przyszłość, odpowiada na wyzwania współczesności, bo takie właśnie jest" - powiedział Andrzej Duda.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zwrócił uwagę, że fort stał się obiektem, w którym "harcerze nie tylko będą prowadzić działalność typową harcerską, ale będzie to też obiekt, w którym prowadzona będzie działalność naukowa i edukacyjna". "Można powiedzieć, że tutaj w tym miejscu znowu pojawią się ludzie w mundurach, tym razem nie austriackich, ale harcerskich mundurach polskich" - powiedział włodarz miasta.
Oddział Muzeum Krakowa poświęcony harcerstwu powstał we współpracy ze Związkiem Harcerstwa Polskiego i Związkiem Harcerstwa Rzeczpospolitej. Wystawa stała "Harcerskie ścieżki" w zamyśle twórców ma stanowić całościową opowieść o fenomenie ruchu harcerskiego, z jego bogatą historią, tradycją, ideałami i metodami wychowawczymi. Zaczyna się od momentu powstania ruchu, na początku XX wieku, podejmuje temat udziału harcerzy w konspiracji podczas II wojny światowej, odrodzenia harcerstwa w okresie PRL-u, aż po czasy współczesne. Drugą część wystawy stanowi gra, wykorzystująca podstawową wiedzę z zakresu technik harcerskich, takich jak np. węzły i szyfry.
Wśród eksponatów w muzeum znalazły się: replika samochodu Ford T z harcerskiej wyprawy dookoła świata z lat 1916-28, instalacja w kształcie Żubra rzeczywistych rozmiarów, który był symbolem Jubileuszowego Zlotu w Spale w 1935 roku, czy kosz balonowy użytkowany przez harcerskie drużyny lotnicze.
MiCRH powstało w rozbudowanym Forcie Jugowice. Wartość prac budowlanych dotyczących rozbiórki wtórnych zabudowań z terenu fortu, remontu zabytkowego budynku, rewitalizacji i urządzenia terenów zieleni (w tym fosy i wałów) oraz budowy nowego budynku dla potrzeb Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego wyniósł niespełna 31 mln zł. 8 mln zł zostało pozyskanych z bezzwrotnych źródeł zewnętrznych. Inwestycja współfinansowana była ze środków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa oraz Unii Europejskiej (Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020) w ramach dwóch projektów.(PAP)
autorki: Julia Kalęba
juka/ oloz/ par/