Harcerstwo to wartości, tradycje, ale także patrzenie w przyszłość – powiedziała PAP podharcmistrzyni Olga Junkuszew, rzeczniczka prasowa Związku Harcerstwa Polskiego. 22 lutego przypada Dzień Myśli Braterskiej - święto druhów i skautów.
"Dzień Myśli Braterskiej to jest szczególne święto harcerzy i skautów na całym świecie. Myślimy wtedy o tym, co ta organizacja nam daje. To nie są tylko przyjaźnie na całe życie i wspaniałe przygody. To też sprawności tj. umiejętności planowania swojego czasu, znalezienia się w terenie, czy udzielania pierwszej pomocy" – podkreśliła rzeczniczka ZHP phm. Olga Junkuszew.
Podstawową harcerskiej tradycji są - wskazała - chociażby spotkania z drużyną przy ognisku oraz wysyłanie do innych druhów listów i pocztówek. Od kilku lat to też zmiana zdjęć profilowych w mediach społecznościowych, na te w harcerskich mundurach.
"Harcerstwo to wartości, tradycje, ale także ewaluacja i patrzenie w przyszłość. Cały czas staramy się zapewnić program jak najbardziej dopasowany do potrzeb młodego człowieka. Tworzymy angażujący program, który będzie stawiał przed młodymi ludźmi wyzwania" – podkreśliła Junkuszew.
22 lutego przypada Dzień Myśli Braterskiej. To święto wszystkich druhów, które ma przypominać założycieli skautingu Roberta Baden-Powella i jego żonę Olave.
"To jest taki moment, w którym stajemy ponad tym, co nas dzieli i różni. Przypominamy sobie, że łączy nas harcerstwo i służba Bogu, Polsce i bliźnim" – powiedział PAP phm. Maciej Pietraszczyk z żoliborskiego Hufca ZHP.
Z okazji Dnia Braterstwa Polskiego życzenia pokoju, przyjaźni i służby na rzecz drugiego człowieka złożyła druhom naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego.
"W tym dniu myślimy nie tylko o osobach, które są częścią ruchu, ale także o naszych partnerach, którzy wspierają nas w codziennej pracy wychowawczej i pomagają zdobywać młodym ludziom sprawności na całe życie" – napisała do druhów naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego hm. Martyna Kowacka.
Harcerze życzą zuchowej radości rozświetlającej codzienność oraz prawdziwie harcerskich przygód, przynoszących przyjaciół i sprawności na całe życie.
"Mamy nadzieję, że nadal będziemy kroczyć wspólnym szlakiem, niosąc wartości braterstwa, pokoju, przyjaźni i służby na rzecz drugiego człowieka" – napisała Kowacka.
"Mówi się, że do wychowania dziecka potrzeba całej wioski. Cieszymy się, że z nami ją tworzycie i razem wspieramy młodych ludzi we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań" - dodała.
Do Związku Harcerstwa Polskiego należy obecnie ponad 105 tys. osób. (PAP)
Autorka: Małgorzata Miszczuk
misz/ jann/