25 listopada w Teatrze Gry i Ludzie odbędzie się premiera spektaklu pt. „Umrzeć ze śmiechu” – czarnej komedii na podstawie sztuki Paula Elliotta, w reżyserii Aliny Moś. To przeniesiona na katowickie realia opowieść o marzeniach i przyjaźni, która może przetrwać nawet śmierć.
Sztuka teatralna Elliotta opowiada historię przyjaciółek, które spotykają się na cotygodniowych wieczorach brydżowych, ale – po śmierci jednej z nich – w uszczuplonym gronie.
"Okazuje się jednak, że nawet z zaświatów można ingerować z życie śmiertelników. Staje się to powodem wielu komicznych i abstrakcyjnych sytuacji. Nieżyjąca już Marysia przekazuje przyjaciółkom znaną wszystkim, choć w codzienności zapomnianą tezę, że należy żyć tak, aby każdy dzień był najpiękniejszym, gdyż może być tym ostatnim, a także, że prawdziwa przyjaźń przetrwa nawet śmierć, a na marzenia nigdy nie jest za późno" - opisują przedstawiciele Teatru.
Realia sztuki przeniesiono do katowickiej dzielnicy Załęże. Stąd bohaterki mają polskie imiona: Krysia, Lena, Mariola i Marysia. W przedstawieniu występują: Joanna Wawrzyńska, Anna Stępień, Alicja Szymkiewicz i Szymon Strużek. "Umrzeć ze śmiechu" reżyseruje Alina Moś, współpracująca z teatrami w całym kraju. W Teatrze Gry i Ludzie realizuje spektakl po raz pierwszy. Spektakl powstaje przy wsparciu samorządu Katowic – jako laureat tegorocznego konkursu Teatrogranty.
Teatr Gry i Ludzie powstał w 1997 r. Ma na koncie wiele przedstawień plenerowych oraz przedstawienia dla dorosłych i dzieci. Od początku istnienia występuje gościnnie na scenach krajowych i zagranicznych - prezentował swe spektakle m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Promocji Kultury Europejskiej w Tunezji, Sziget Festival w Budapeszcie czy na EXPO 2021 w Dubaju.
Teatr współpracuje z teatrami instytucjonalnymi oraz innymi teatrami niezależnymi, a także różnymi instytucjami, jak np. Teatr Śląski w Katowicach, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Miasta Katowice. Organizuje też darmowe warsztaty dla dzieci i młodzieży, m.in. w ramach letnich festynów artystycznych organizowanych w siedzibie na Załężu. Do 2022 r. scena Teatru mieściła się w zabytkowym budynku dawnego dworca kolejowego w Katowicach - Dąbrówce Małej. Od 2023 r. siedzibą Teatru jest Scena Gliwicka 120 w katowickiej dzielnicy Załęże.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ jann/