W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej do 7 stycznia 2024 r. można obejrzeć dzieła Jacka Malczewskiego, jednego z najwybitniejszych polskich symbolistów. Tematem wystawy jest cykl „Wizja Ezechiela” – poinformowała archidiecezja warszawska.
Kuratorem wystawy jest dr Piotr Kopszak.
Jacek Malczewski jest jednym z najwybitniejszych polskich symbolistów. Ostatni jego wielki cykl malarski "Wizja Ezechiela" powstawał w czasie I wojny światowej, a został ukończony już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
"Wystawa +Malczewski. Wizja Ezechiela+ jest okazją porównania go z innymi pracami z tego cyklu. Towarzyszą im dzieła z wcześniejszych okresów twórczości artysty, ukazujące drogę jego myśli artystycznej" - czytamy w komunikacie.
Jak zaznaczono, "wystawa jest także okazją do refleksji nad historiozofią Malczewskiego ukształtowaną przez przeżywane w dzieciństwie wydarzenia Powstania Styczniowego, kontakt z twórczością poetów romantycznych, zwłaszcza Juliusza Słowackiego i najbardziej twórczymi nurtami sztuki europejskiej".
Ważnym punktem wystawy jest nieprezentowane od dawna w stolicy, a jedno z niekwestionowanych arcydzieł Jacka Malczewskiego, obraz ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu "Po żniwie".
W czasie trwania wystawy zaplanowano dwa wykłady oraz oprowadzania kuratorskie.
We wtorek, 7 listopada, o godz. 17.30 ks. prof. Krzysztof Bardski podejmie temat "Ezechiel i wizja ożywienia kości. Historia, symbolika, teologia, aktualizacja". Natomiast 12 grudnia prof. Michał Haake wygłosi prelekcję "Chrystus czy Malczewski? W stronę sztuki religijnej".
Jacek Malczewski urodził się 14 lipca 1854 roku w Radomiu, z którym od pokoleń związana była jego rodzina. Od 1837 roku Malczewski studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (dwa lata pod kierunkiem Jana Matejki). Później wyjeżdżał do Francji, Włoch i Monachium. Całe swoje dorosłe życie związał jednak z Krakowem. Był bardzo cenionym artystą.
Stworzył liczne szkice i rysunki oraz około 2000 obrazów, z których współcześnie zachowało się 1200. Jego obrazy uwypuklają urodę rodzimego krajobrazu, szczególnie folkloru. W twórczości artysty pojawiają się także wątki patriotyczne i religijne.
Pięćdziesięciolecie pracy twórczej artysty w 1925 r. uczczono wystawami w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Lwowie.
13 lipca 1921 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a 30 kwietnia 1927 r. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Malczewski zmarł 8 października 1929 roku, na dwa lata przed śmiercią utraciwszy wzrok. Został pochowany na Skałce w Krakowie. (PAP)
autor: Magdalena Gronek
mgw/ sdd/