W Świnoujściu powstanie „Centrum ekspozycji i badań nad historią polskiego rybołówstwa dalekomorskiego”. Przedstawiciele władz miasta i tamtejszego Muzeum Rybołówstwa Morskiego podpisali w piątek deklarację o utworzeniu placówki.
Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku ponad sto polskich statków łowiło na morzach całego świata. W nieistniejących już dziś przedsiębiorstwach połowów dalekomorskich "Dalmor" w Gdyni, "Odra" w Świnoujściu oraz "Gryf" i "Transocean" w Szczecinie pracowało blisko 20 tys. ludzi. Przedsiębiorstwa upadły m.in z powodu braku dostępu do łowisk.
"Szybko upływający czas, zmusza nas do podjęcia zdecydowanych działań w celu zachowania tej historii w pamięci kolejnych pokoleń Polaków" – ocenił prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.
"Szacujemy, że przez lata istnienia przedsiębiorstw połowów dalekomorskich przewinęło się przez nie nawet 250 tys. pracowników" – dodał Andrzej Szczodry z Lokalnej Grupy Rybackiej "Zalew Szczeciński".
Jak zapowiedziała dyrektor Muzeum Barbara Adamczewska proces powstawania Centrum podzielony będzie na etapy. W pierwszym m.in. przygotowane będą projekty inwestycyjne i badawcze, by móc rozpocząć starania o unijne dofinansowanie. Gromadzone będą też eksponaty, publikacje.
W drugim etapie, w latach 2016-20, planowana jest rozbudowa ekspozycji w oparciu o środki Lokalnej Grupy Rybackiej, muzeum oraz unijne. Wśród najważniejszych inwestycji są przebudowa i doposażenie istniejącego w Świnoujściu Muzeum Rybołówstwa Morskiego, powstanie ekspozycji zewnętrznej w sąsiedztwie placówki oraz budowa skansenu rybackiego. (PAP)
epr/ eaw/