Ponad 1,6 mln pielgrzymów przybyło w ub.r. do sanktuarium pasyjno–maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej – mówi w czwartek PAP rzecznik sanktuarium ojciec Tarsycjusz Bukowski. Jak zaznacza, to wzrost w stosunku do 2022 roku o około 400 tys. wiernych.
"Imponująca liczba nawiedzających kalwaryjskie sanktuarium świadczy o poszukiwaniu w życiu głębi i stałej potrzebie Boga. Kalwaria Zebrzydowska nadal służy przybywającym w budowaniu wiary i odnajdywaniu pokoju serca" – zauważył bernardyn, ojciec Tarsycjusz.
Duchowny powiedział, że w 2023 roku najwięcej pielgrzymów przybyło na uroczystości odpustu Wniebowzięcia NMP w sierpniu – około 130 tys., obchody Wielkiego Tygodnia z Misterium Męki Pańskiej - 129 tys., a także na pielgrzymkę rodzin Archidiecezji Krakowskiej we wrześniu - 70 tys.
W ubiegłym roku, poza pielgrzymami z Polski, najwięcej przybyło ich z Francji. Najliczniejsze grupy spoza Europy przyjechały ze Stanów Zjednoczonych. "Kalwarię odwiedzili też z goście z Gabonu, Chin, Brazylii, Kostaryki, Filipin, Libanu, Japonii, Indii, Meksyku i Australii" - podał bernardyn.
Kalwaryjskie centrum informacji zarejestrowało blisko 154 tys. pielgrzymów i turystów, których oprowadzili przewodnicy sanktuarium. Z noclegów w domu pielgrzyma skorzystało blisko 20 tys. osób.
Jak zaznaczył rzecznik, zaobserwowano wzrost liczby wiernych - przybywających rodzinnie i indywidualnie - którzy udawali się modlitwę na dróżki kalwaryjskie.
Rzecznik przypomniał też, że w 2023 r. kontynuowana była realizacja projektu "Dziedzictwo Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej na szlaku UNESCO", współfinansowanego w ramach Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021.
"Gruntowny remont i zmianę sposobu użytkowania przeszły trzy budynki przed bazyliką, w których powstaje muzeum i pomieszczenia dla poradni specjalistycznych. Osiem kaplic na dróżkach kalwaryjskich poddano pracom konserwatorskim. Działania dotyczyły także organizacji wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, w których brali udział przedstawiciele społeczności lokalnej oraz przybywający pielgrzymi" – powiedział. Całość projektu ma się zakończyć wiosną bieżącego roku.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej zostało ufundowane na początku XVII w. przez rodzinę Zebrzydowskich. Od początku opiekują się nim Bernardyni. Równolegle z klasztorem wybudowano dróżki przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie. W 1999 roku zespół architektoniczno-krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Sanktuarium w 2022 roku odwiedziło 1,2 mln wiernych, a rok wcześniej 1 mln. W "covidowym" 2020 r. peregrynowało tam 314 tys. pątników. Przed pandemią sanktuarium odwiedzało rocznie około 1,8 mln wiernych. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ mir/