W nadchodzącym tygodniu członkowie Rady Języka Śląskiego zwrócą się do samorządów na terenie Górnego Śląska z propozycją współpracy dotyczącej m.in. stosowania języka w prowadzonych przez samorząd szkołach i bibliotekach - powiedział PAP Pejter Długosz z RJŚ.
Jak przekazał PAP Pejter Długosz, członek Rady Języka Śląskiego z województwa opolskiego, podczas spotkania aktywistów języka śląskiego z województw opolskiego i śląskiego ustalono plan działań na 2024 rok, uwzględniający m.in. zapowiedź premiera Donalda Tuska wpisania w bieżącym roku języka śląskiego do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych.
"W najbliższych dniach zaproponujemy współpracę samorządom z woj. opolskiego dotyczącego usystematyzowania zapisu języka śląskiego wg najpopularniejszego standardu zaakceptowanego także przez Radę Języka Śląskiego, szkolenia dla bibliotek i szkół zainteresowanych polepszeniem swoich kompetencji na temat języka śląskiego, standardowego zapisu czy dostępnej literatury i programów w języku śląskim" - powiedział Długosz.
Rada Języka Śląskiego została powołana pod koniec listopada 2023 roku. Do jej zadań należą m.in. analiza i ocena stanu języka śląskiego oraz wypowiadanie się w sprawie polityki językowej (…), współdziałanie z organami administracji rządowej, w szczególności z ministrem właściwym do spraw nauki i szkolnictwa wyższego, ministrem właściwym do spraw edukacji, ministrem właściwym do spraw kultury i dziedzictwa narodowego, w sprawach oceny warunków rozwoju języka śląskiego i badań nad nim, upowszechnianie wiedzy o języku śląskim, jego odmianach, normach i kryteriach oceny jego użycia.
W skład rady wchodzi kilkunastu naukowców, działaczy społecznych i przedstawicieli środowisk kultury (m.in. pisarz Szczepan Twardoch). (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/dki/