Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” realizuje projekt zbierania wspomnień wrocławskich naukowców. Relacje w formie książkowej i audiowizualnej mają być opublikowane w 2015 roku, w którym przypada jubileusz 70-lecia wrocławskiego środowiska naukowego.
W rozmowie z PAP w czwartek wicedyrektor Ośrodka ”Pamięć i Przyszłość” Wojciech Kucharski powiedział, że zebrano już relacje 35 wrocławskich naukowców, którzy po II wojnie światowej współtworzyli naukę w stolicy Dolnego Śląska.
„Z tych wspomnień wyłania się bardzo ciekawy obraz życia i pracy polskich naukowców. Opowiadają oni o osiągnięciach, programach badawczych, sposobie pracy, ale również i o takich elementach jak np. działania cenzury. Te relacje pokazują dobitnie specyfikę i trudności życia w PRL” - dodał Kucharski.
Dotychczas zebrano wspomnienia pracowników czterech wrocławskich uczelni: Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Medycznego (dawniej Akademii Medycznej), Uniwersytetu Przyrodniczego (poprzednio Akademii Rolniczej) oraz Akademii Muzycznej.
Jak powiedział PAP Kucharski, zebrane zostaną jeszcze relacje naukowców największej uczelni w mieście – Politechniki Wrocławskiej.
15 listopada 1945 r. pierwsze wykłady we Wrocławiu wygłosili wybitni lwowscy profesorowie: chirurg Ludwik Hirszfeld (na uniwersytecie) i specjalista budowy maszyn elektrycznych Kazimierz Idaszewski (na politechnice). Tę datę wrocławscy naukowcy uważają za inaugurację pierwszego roku akademickiego po II wojnie światowej we Wrocławiu.
Kadrę uczelni w stolicy Dolnego Śląska współtworzyli przede wszystkim naukowcy z Politechniki Lwowskiej, Uniwersytetu Jana Kazimierza ze Lwowa oraz Uniwersytetu Stefana Batorego z Wilna.
Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” powstał w 2007 r. z inicjatywy ministra kultury. Jest miejscem, w którym dokumentowana i popularyzowana jest wiedza przede wszystkim o powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska. Od 2009 r. jest jednostką samorządową Wrocławia.
Przez sześć lat ośrodek zrealizował ponad 100 projektów poświęconych powojennej historii Polski. Są to m.in. publikacje, wystawy, produkcja dziewięciu filmów dokumentalnych, historyczne gry miejskie, akcje zbierania pamiątek i wspomnień od Polaków przesiedlonych z Kresów II RP. (PAP)
ros/ ula/ jbr/