W Zwierkach k. Zabłudowa (Podlaskie) rozpoczynają się w piątek wieczorem cerkiewne uroczystości ku czci Męczennika Gabriela - patrona dzieci i młodzieży prawosławnej. Z różnych miejsc regionu zdążają tam pielgrzymi.
Cerkiewne święto ku czci Męczennika Gabriela przypada rokrocznie 3 maja. Zgodnie ze wschodnią tradycją, obchody zaczynają się już wieczorem dzień wcześniej. Dlatego w piątek do Zwierek zdążają pielgrzymi z różnych miejscowości województwa podlaskiego, m.in. z Supraśla, Gródka czy Michałowa.
Największa pielgrzymka, licząca ok. 800 osób, wyruszyła po południu z Białegostoku. Jej uczestnicy ruszyli do Zwierek po wspólnej modlitwie w cerkwi pw. Proroka Eliasza. Mają do pokonania niecałe 10 km. W pielgrzymce, której organizatorem jest Bractwo Młodzieży Prawosławnej, biorą udział przede wszystkim młodzi ludzie. W piątek wieczorem pątnicy wezmą udział w inauguracji obchodów w Zwierkach, a część z nich zostanie na całonocnym czuwaniu.
Specjalnie na uroczystości przywieziony zostanie do Zwierek z Białegostoku sarkofag z relikwiami świętego. Od ponad 20 lat relikwie przechowywane są bowiem w białostockiej cerkwi katedralnej św. Mikołaja.
Męczennik Gabriel pochodził ze Zwierek. Urodził się w tam w 1684 r. w pobożnej, prawosławnej rodzinie chłopskiej. Gdy miał 6 lat, został w nieznanych okolicznościach uprowadzony z domu i zamordowany; jego ciało pochowano na cmentarzu w rodzinnej miejscowości.
Główna liturgia w cerkwi pw. Męczennika Gabriela w Zwierkach odbędzie się w sobotę przed południem. Będzie jej przewodniczył ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub, w asyście biskupa supraskiego Grzegorza.
Męczennik Gabriel pochodził ze Zwierek. Urodził się w tam w 1684 r. w pobożnej, prawosławnej rodzinie chłopskiej. Gdy miał 6 lat, został w nieznanych okolicznościach uprowadzony z domu i zamordowany; jego ciało pochowano na cmentarzu w rodzinnej miejscowości.
Na tym cmentarzu chowano również dzieci, które zmarły podczas zarazy w 1720 r. W trakcie jednego z pogrzebów przypadkiem odkopano ciało Gabriela. Okazało się, że jest ono w nienaruszonym stanie. Cudownie ocalałe szczątki męczennika przeniesiono do krypty w cerkwi w Zwierkach. Uważa się, że wydarzenie to przyczyniło się do ustania epidemii.
Kult Gabriela rósł z biegiem lat, głównie za sprawą uzdrowień przy jego grobie. W 1746 r. relikwie przeniesiono do Zabłudowa, a potem przez wiele lat wędrowały one po Kresach Wschodnich. Trafiły do Słucka, Mińska, potem do Grodna na Białorusi. W 1992 r. uroczyście przeniesiono je do białostockiej katedry św. Mikołaja.
Od początku relikwiami opiekują się siostry zakonne, początkowo mieszkające w Dojlidach, obecnie w Zwierkach. W październiku 2012 roku wyświęcona została tam cerkiew pw. Męczennika Gabriela - główna świątynia żeńskiego klasztoru Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. (PAP)
rof/ dym/