25 artystycznych przedsięwzięć - książek, spektakli, wystaw, filmów i koncertów - zostanie zrealizowanych w tym roku dzięki stypendiom przyznanym przez prezydenta Białegostoku. Łączna wartość wsparcia dla artystów wyniosła 375 tys. zł.
Stypendia przyznano po raz 18. Uroczystość ich wręczenia odbyła się w czwartek w Pałacyku Gościnnym w Białymstoku.
Jak mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, stało się tradycją, że miasto wspiera twórców w różnych dziedzinach sztuki. Nawiązując do powiedzenia "nie samym chlebem człowiek żyje", podkreślił, że wraz z rozwojem i poprawą dobrostanu, uwidaczniają się tzw. potrzeby wyższe, w tym tworzenia i "konsumowania" kultury.
"Jak widać Białystok jest bardzo bogaty, jeżeli chodzi o twórców. Jest tu ogromny przekrój, różnorodność i z jednej strony państwo się realizujecie (...), a z drugiej strony działacie w pewnym środowisku i to w dużym środowisku miejskim - działacie po prostu na rzecz naszych mieszkańców" - mówił prezydent zwracając się do stypendystów. "Proszę o jeszcze" - dodał, gratulując stypendystom.
W tym roku do magistratu nadesłano ponad 100 wniosków; wsparto łącznie 25 projektów, każdy kwotą 15 tys. zł.
Stypendium prezydenta miasta po raz drugi otrzymała piosenkarka i aktorka Alicja Grabowska na projekt "Rosenfeld" popularyzujący utwory żydowskiego poety Morisa Rosenfelda. W imieniu wszystkich stypendystów dziękowała za wsparcie. "Jest to bardzo ważne dla rozwoju każdego twórcy". Wyjaśniła, że "te pieniądze" są szczególnie pomocne w realizacji przedsięwzięć wymagających kwerendy czy wyjazdów, itp. "To są takie sprawy przyziemne, ale bardzo ważne dla każdego stypendysty" - oceniła. Dodała też, że stypendium służy również rozwojowi twórcy i "budowaniu tożsamości miasta".
Stypendystka Bożena Bednarek, działając w Stowarzyszeniu Szukamy Polski, od trzech lat organizuje slamy poetyckie, czyli "pojedynki" na wiersze. Jak powiedziała PAP Bednarek, białostockie slamy cieszą się dużą popularnością i zostały zauważone przez organizatora ogólnopolskiego konkursu slamu poetyckiego. Dzięki stypendium powstanie film dokumentalny o slamach i ludziach, którzy się na nie zgłaszają.
Natomiast piosenkarka Joanna Zubrycka, która działa pod pseudonimem artystycznym Miss God, stypendium przeznaczy na połączenie muzyki i sztuk wizualnych. "Będą to tzw. obrazy dźwiękowe" - mówiła dziennikarzom. Dodała, że wykorzysta do tego światło i sztuczną inteligencję.
Wśród innych przedsięwzięć objętych stypendiami jest m.in. projekt prof. Adama Dobrońskiego, który przygotuje monografię ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Kaczorowski urodził się w Białymstoku; zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku. Z kolei Tomasz Wiśniewski, który zajmuje się historią żydowską regionu zrealizuje film dokumentalny o Szymonie Datnerze, historyku, który przeżył białostockie getto. Natomiast białostocka poetka Katarzyna Zdanowicz-Cyganiak będzie pracować nad tomem wierszy pod roboczym tytułem "Alfabet" oraz książką dla dzieci "Księżniczka Ćma".(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ pat/