Ukazał się komiks pt. „Edyta Stein. W poszukiwaniu prawdy”, opowiadający o świętej Kościoła katolickiego, czyli Świętej Teresie Benedykcie od Krzyża, uznanej za patronkę Europy. Była wrocławianką, zginęła w Auschwitz-Birkenau z powodu swego żydowskiego pochodzenia.
Komiks „Edyta Stein. W poszukiwaniu prawdy” autorstwa Juliusza Woźnego (scenariusz) i Martina Ventera (rysunki) ukazał się w wydawnictwie Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
Autor scenariusza Juliusz Woźny na swoim koncie ma już kilka takich komiksów wydanych samodzielnie lub w innymi twórcami. Prawie wszystkie dotyczą zdarzeń i postaci związanych z Wrocławiem.
„To, że komiks kojarzony jest z popkulturą, nie musi wcale ograniczać jego tematyki. Jesteśmy przyzwyczajeni, że bohaterami komiksowych opowieści są Batman lub Superman, ale gdy stają się nimi papież, święty, czy bohater podziemia zamęczony przez komunistów, możemy odczuwać zaskoczenie czy wątpliwości. Czy są one uzasadnione? Dziś komiksy opowiadają najpoważniejsze historie z dziejów. Myślę, że podjęcie w tej formie m.in. tematyki Westerplatte, Monte Cassino czy Powstania Warszawskiego nie ujmuje powagi tym wydarzeniom historycznym” - powiedział PAP Woźny.
Jego zdaniem, forma komiksu raczej przyciąga uwagę czytelnika - szczególnie tego młodego - i może zwiększać zainteresowanie postacią czy jej historią życia.
W wydanym najnowszym komiksie, w popkulturowej formie, przedstawione zostały dramatyczne losy wybitnej wrocławianki, filozofki i świętej Kościoła Katolickiego.
Edyta Stein, czyli Święta Teresa Benedykta od Krzyża jest jedną z najbardziej znanych wrocławianek. Przyszła na świat w rodzinie żydowskiej, ale jako nastolatka zadeklarowała się jako ateistka. Studiowała najpierw na uniwersytecie wrocławskim, potem w Getyndze. Poszukiwanie prawdy na drodze naukowej doprowadziło ją do nawrócenia na katolicyzm, a następnie do wstąpienia do zakonu karmelitańskiego.
W klasztorze kontynuowała pracę naukową, konfrontując fenomenologię z tomizmem. Dorobek naukowy stawia ją wśród najwybitniejszych umysłów dwudziestowiecznej Europy. Jako osoba żydowskiego pochodzenia została aresztowana i wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, gdzie została zamordowana. Uznana za męczennicę przez Kościół Katolicki została kanonizowana w roku 1991. Wybrano ją też na patronkę Europy.
„W każdym komiksie staramy się przemycać nowe informacje, które nie były wcześniej powszechnie znane. W przypadku Edyty Stein nie wszyscy wiedzą, że papież Jan Paweł II podczas mszy kanonizacyjnej miał w swoim ornacie wszyte elementy koronki z welonu tej świętej” - powiedział PAP Woźny.
Juliusz Woźny jest autorem lub współautorem kilku komiksów, które opowiadają o historii Polski, ale ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy wrocławskiej. Są to: „Pierścień generała Hallera”, „Gwiaździsta eskadra”, opowiadający o lotnikach podczas I wojny światowej, „Wyrok” (historia żołnierza AK Jerzego Woźniaka, uczestnika akcji Burza), „Odwet”, opowiadający o sabotażu polskiego oddziału Zagra-Lin w niemieckim Breslau, „1241” - historia najazdu Mongołów na Wrocław, "Ogórek" (opowieść o autobusie, którym zablokowano bramy zajezdni MPK podczas strajku sierpniowego w 1980 roku) i „Orędzie”, opowiadający o liście polskich biskupów do niemieckich hierarchów kościelnych w sprawie powojennego pojednania.(PAP)
Autor: Roman Skiba
ros/ pat/