Agata Stafiej - Bartosik z Ashoki, Anna Czyżewska z Federacji Mazowia, Ewa Gałka ze SPLOT, Łukasz Gorczyński z OFOP, Daniel Prędkopowicz z Funduszu Współpracy i Iwona Żukiert z WRZOS weszli do rady Narodowego Instytutu Wolności.
Po raz pierwszy większość w 10-osobowej radzie Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego stanowią społecznicy - poinformował w czwartek w komunikacie departament społeczeństwa obywatelskiego KPRM. Ministrem ds. społeczeństwa obywatelskiego i przewodniczącą komitetu ds. pożytku publicznego jest Agnieszka Buczyńska. Członkowie Rady to reprezentanci czterech największych federacji organizacji pozarządowych, reprezentujących setki organizacji członkowskich pracujących w całym kraju - zaznaczył departament w komunikacie.
"Strona społeczna po raz pierwszy z większością w Radzie i realnym wpływem na jej decyzje i rekomendacje" - podał departament w komunikacie po spotkaniu minister Buczyńskiej z kandydatami do Rady. Minister przekazała organizacjom pozarządowym dodatkowe miejsce w Radzie z przynależnej jej urzędowi trzyosobowej puli - dlatego organizacje pozarządowe będą dysponowały nie pięcioma, a sześcioma miejscami w Radzie - wynika z komunikatu.
"Oznacza to, że strona społeczna po raz pierwszy w historii Instytutu uzyskuje większość w radzie NIW–CRSO i będzie miała decydujący wpływ na jej decyzje" - podkreślił departament.
Według informacji departamentu, to pierwsza edycja naboru do rady NIW-CRSO "przeprowadzona w tak otwarty i transparentny sposób". Z sześćdziesięcioma osobami, które spełniły kryteria formalne, przeprowadzono rozmowy sprawdzające wiedzę - brali w nich udział także chętni członkowie Rady Pożytku Publicznego reprezentujący organizacje pozarządowe. Do finałowego etapu zakwalifikowało się dwadzieścia osób, spośród których minister - po bezpośrednim spotkaniu z kandydatkami i kandydatami - wybrała członków rady NIW-CRSO.
"Poza kwestiami merytorycznymi przy podejmowaniu decyzji uwzględniono także kryterium różnorodności tematycznej i geograficznej" - podkreślono w komunikacie.
Departament zaznaczył w czwartkowej informacji, że uczestnicy naboru "wielokrotnie podkreślali pozytywny odbiór" zaproponowanej przez minister formuły naboru opartej na zasadzie "nic o nas bez nas".
"Serdecznie dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom i uczestniczkom naboru i podkreślamy niezwykle wysoki poziom ich eksperckiej wiedzy i szerokie doświadczenie. Mamy nadzieję, że społeczeństwo obywatelskie będzie mogło z nich czerpać nie tylko w ramach prac rady Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, ale także poprzez inne formy współpracy w przestrzeni publicznej" - napisał departament w komunikacie.
Rada Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego to organ opiniodawczy w sprawach dotyczących Instytutu. Jest powoływana na 3-letnią kadencję, spotyka się nie rzadziej niż raz na kwartał. Ma m.in. prawo do opiniowania projektu rocznego planu finansowego oraz rocznego planu działalności, rocznego sprawozdania z działalności oraz sprawozdania finansowego, projektu programów wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego NIW-CRSO, końcowego sprawozdania z realizacji programów wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz zatwierdza regulaminy konkursów ofert i wyraża zgodę na rozporządzanie przez dyrektora NIW-CRSO majątkiem powyżej 200 tys. zł.
Stafiej - Bartosik reprezentuje Fundację Ashoka. Innowatorzy dla dobra publicznego, Czyżewska - Federację Mazowia, Gałka - Stowarzyszenie Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP, Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT, Gorczyński - Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych, Prędkopowicz - Fundację Fundusz Współpracy a Żukiert - Wspólnotę Roboczą Związków Organizacji Socjalnych.(PAP)
ago/ mir/