Wierzę, że uda się nam zorganizować piękne harcerskie święto, święto skautów z całego świata – powiedział prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z harcerzami i skautami w Dniu Myśli Braterskiej, przypominając, że w 2027 r. Polska będzie gościć Światowe Jamboree Skautowe.
Prezydent Andrzej Duda w czwartek, w Dniu Myśli Braterskiej, spotkał się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami organizacji harcerskich i skautowych objętych jego honorowym protektoratem.
Podczas uroczystości przypomniał twórców polskiego skautingu, instruktorów harcerskich Andrzeja i Olgę Małkowskich. Powiedział, że w tym roku przypada 105. rocznica śmierci Andrzeja Małkowskiego i 45. rocznica śmierci Olgi Małkowskiej.
"Ogromnie się cieszę, że to jamboree będzie. Myślę sobie, że gdyby mogli je zobaczyć,(...) to byliby dumni i szczęśliwi z tego, że to harcerstwo, które w Polsce zaszczepili, stworzyli, nazwali, stało się tak pięknym ruchem i przyniosło przez te ponad 100 lat i przynosi cały czas (...) wiele dobra Rzeczypospolitej, ludziom w (...) służbie drugiemu człowiekowi" – powiedział.
Mówił też o przygotowaniach do Światowego Jamboree Skautowego, które za trzy lata odbędzie się w Polsce.
"Wierzę, że uda się nam zorganizować piękne harcerskie święto, święto skautów z całego świata" – powiedział.
Jak co roku 22 lutego prezydent RP, jako honorowy protektor organizacji harcerskich w kraju i za granicą podejmuje w swojej siedzibie reprezentacji tych organizacji. Na dziedzińcu przed pałacem prezydenckim rozpala ułożone przez harcerzy ognisko, a po uroczystościach w pałacu staje z harcerkami i harcerzami wokół watry w kręgu symbolizującym braterstwo i wspólnotę wszystkich uczestniczących w ruchu skautowym.
Prezydent jest protektorem Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenia Harcerskiego, Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju, Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie, Harcerstwa Polskiego na Ukrainie, Republikańskiego Społecznego Zjednoczenia "Harcerstwo" na Białorusi, Harcerstwa Polskiego w Republice Czeskiej, Royal Rangers Polska, Niezależnego Kręgu Instruktorów Harcerskich "Leśna Szkółka", Skautów Europy Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacji Skautingu Europejskiego i Stowarzyszenia "Skauci Króla".
W pałacu prezydent odebrał meldunek od szefów i reprezentantów organizacji uczestniczących w spotkaniu. Kilku harcmistrzów tych organizacji, którzy w tym roku uzyskali ten stopień instruktorski, zaprezentowało swoje refleksje dotyczące harcerskiej służby i tego, co robią w swoim codziennym harcerskim działaniu.
Prezydent w wystąpieniu wskazał też, że podczas dziewiątego spotkania w tej formule z jego udziałem, cieszy go, że może sam przypomnieć o tym, że był harcerzem, podobnie jak i kilka osób w jego obecnym otoczeniu. Podkreślał też dumę z tego, że jako prezydent RP może dzierżyć protektorat nad harcerstwem i prosił obecnych w pałacu, by przekazać "braterską iskrę" wszystkim tym, których reprezentują.
Światowe Jamboree Skautowe to najważniejsze wydarzenie Światowej Organizacji Ruchu Skautowego dla młodych ludzi, członków narodowych organizacji skautowych. Odbywa się od 1920 r., co cztery lata w innym miejscu na świecie. W 2027 r. Polska będzie gościć Światowe Jamboree Skautowe w Gdańsku na Wyspie Sobieszewskiej.
Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni obchodzone co roku 22 lutego przez harcerzy i skautów na całym świecie w rocznicę urodzin twórcy skautingu Roberta Baden-Powella (1857 r.) i jego żony Olave Baden-Powell (1899 r.). Głównym przesłaniem jest zaakcentowanie związków między harcerzami na całym świecie, niezależnie od różnic narodowych, etnicznych, religijnych, poglądów politycznych i wieku. Z tej okazji harcerze organizują ogniska, gry terenowe i wysyłają sobie kartki pocztowe z pozdrowieniami. Dzień jest to również okazją do organizowania kwest na działalność harcerską lub charytatywną.
W czwartek po zmroku na fasadzie pałacu od strony Krakowskiego Przedmieścia wyświetlano grafikę z proporcem protektoratu nad organizacjami harcerskimi i napisem "Dzień Myśli Braterskiej".(PAP)
Autorzy: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Aleksander Główczewski
ago/ dsr/ joz/