Premierę pierwszego w Polsce - według autorek - podręcznika historii kobiet przeznaczonego dla nauczycieli zaplanowano na piątkowe przedpołudnie w Poznaniu. Publikacja pt. "Herstoria stosowana" ma pomóc we włączaniu omawiania kobiecych dokonań do prowadzonych zajęć.
W przesłanym PAP komunikacie wskazano, że podręcznik „Herstorii stosowanej” jest przeznaczony dla osób pracujących w oświacie, a przygotowały go ekspertki z Fundacji Muzeum Historii Kobiet, Fundacji im. Julii Woykowskiej oraz Stowarzyszenia Wikimedia Polska.
W informacji prasowej podkreślono, że w podręcznikach, np. do historii, kobiety stanowią od 3 do 5 proc. omawianych postaci. Jako przykłady wybitnych kobiet nieuwzględnionych w opracowaniach wymieniono m.in. mikrobiolożkę Eugenię Zeyland, malarkę Annę Bilińską-Bohdanowicz czy szybowniczkę Wandę Modlibowską.
"Podręcznik jest skierowany do tych edukatorów i edukatorek, którzy chcieliby włączyć historię dokonań kobiet do prowadzonych przez siebie zajęć. Jego powstanie łączy się z kompleksowym kursem herstorycznym, przeprowadzonym przez specjalistki z Fundacji Muzeum Historii Kobiet, Fundacji im. Julii Woykowskiej, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Stowarzyszenia Wikimedia Polska" - opisano.
Publikacja zawiera m.in. porady dotyczące tego, jak korzystać z zasobów archiwów do poszukiwania źródeł o dokonaniach kobiet, jak przygotowywać wspólnie z młodymi ludźmi "włączające projekty herstoryczne", ale także w jaki sposób popularyzować wiedzę związaną z dorobkiem kobiet.
Premierę poradnika zaplanowano na godz. 10.30 w gmachu Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM przy ul. Szamarzewskiego, podczas konferencji finałowej projektu „Co wy o nich wiecie”. Publikację przygotowano w ramach projektu finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.(PAP)
autor: Szymon Kiepel
szk/ bar/