Niech nam towarzyszy fascynacja własnym życiem i każdego człowieka, który jest obok nas. Wtedy będziemy wyciągali lekcję z męki Jezusa i z przykładu błogosławionej rodziny Ulmów - powiedział w Niedzielę Palmową, przypadającą w tym roku w Narodowy Dzień Życia, biskup płocki Szymon Stułkowski.
W katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku biskup Szymon Stułkowski przewodniczył uroczystej mszy świętej w Niedzielę Palmową. Na ołtarzu świątyni wystawiono relikwie błogosławionej rodziny Ulmów.
Zwracając się do wiernych, biskup płocki przypomniał, że w tym roku Niedziela Palmowa przypada 24 marca, czyli w Narodowy Dzień Życia, ustanowiony przez Sejm w 2004 r. oraz w 80. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionej dziewięcioosobowej rodziny Ulmów zamordowanej przez Niemców w Markowej na Podkarpaciu wraz z ukrywanymi przez nich w ich domu Żydami - było to osiem osób z rodzin Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów.
„Pan Jezus kochał swoje życie jako Bóg-człowiek i złożył je w ofierze za zbawienie świata, twoje i moje zbawienie” - powiedział, zwracając się do wiernych, bp Stułkowski.
Jak wspomniał biskup płocki, teksty biblijne, które Ulmowie mieli w domu oraz ich notatki, „pokazują, że wyciągali lekcję z męki Jezusa i kochając swoje życie, stanęli w obronie życia, i oddali własne życie”. „Nie ma większej miłości, mówi Jezus” - podkreślił bp Stułkowski. Dodał, iż mówi o tym w Narodowy Dzień Życia, „ponieważ wszyscy jesteśmy świadkami tego, jak bardzo nieżyczliwa jest sytuacja wobec ochrony życia, zwłaszcza tych pod sercem matek”.
„Niech nam towarzyszy fascynacja własnym życiem i życiem każdego człowieka, który jest obok nas. Wtedy będziemy wyciągali lekcje z tej męki Jezusa i z przykładu błogosławionej rodziny Ulmów” - zaapelował bp Stułkowski.
Przed uroczystą mszą świętą odbyła procesja Niedzieli Palmowej z ogrodów Domu Biskupów Płockich do tamtejszej katedry, w której niesiono także relikwie błogosławionej rodziny Ulmów: Józefa i Wiktorii oraz ich siedmiorga dzieci, w tym jednego nienarodzonego - w chwili egzekucji, 24 marca 1944 r., Wiktoria była w ciąży.
W 1995 r. Józefowi i Wiktorii Ulmom nadano tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. zostali oni odznaczeni przez prezydenta Lech Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2023 r. odbyła się beatyfikacja Ulmów - była to pierwsza w historii beatyfikacja całej rodziny.
Od końca lutego do początku marca tego roku w diecezji płockiej odbywała się peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów, które nawiedziły m.in. sanktuaria w Żurominie i Sierpcu oraz w Popowie, Przasnyszu i Czerwińsku nad Wisłą.
Od 2018 r. 24 marca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.(PAP)
Autor: Michał Budkiewicz
mb/ ktl/