Senat jednogłośnie opowiedział się w czwartek za projektem noweli przewidującym przyznanie prawa do odszkodowania i zadośćuczynienia opozycjonistom wcielonym do wojska w latach 1982-83. Projektem zajmie się teraz Sejm.
Za senackim projektem zagłosowało 73 senatorów; nikt nie był przeciw.
Chodzi o nowelizację ustawy z 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.
Projekt noweli przygotowały senackie komisje ustawodawcza, obrony narodowej oraz praw człowieka, praworządności i petycji.
Senatorowie chcą do listy osób objętych przepisami tej ustawy dodać wszystkich tych, którzy "pełnili służbę wojskową, do której odbycia zostali obowiązani pod pozorem wykonania ciążącego na nich obowiązku obrony, za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, w szczególności w wojskowym obozie specjalnym".
W projekcie zapisano, że takim osobom przysługiwać będzie odszkodowanie od Skarbu Państwa za poniesioną szkodę i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Zgodnie z projektem roszczenia o odszkodowanie i zadośćuczynienie nie podlegałyby przedawnieniom.
Według autorów projektu przepisy mogą dotyczyć ok. 1600 działaczy zdelegalizowanej w stanie wojennym Solidarności. Osoby te odbywały przymusową służbę wojskową w kilku obozach, przeznaczonych specjalnie dla nich - w Chełmnie nad Wisłą, Czerwonym Borze k. Łomży, Trzebiatowie, Unieściu, Budowie, Dęblinie i Czarnym.
Projekt nowelizacji jest skutkiem petycji złożonej przez Stowarzyszenie Osób Internowanych "Chełminiacy 1982". (PAP)
mce/ dsr/ ls/