151 dokumentów, m.in. festiwalowe hity "Tarantino: Bękart kina" Tary Wood, "8 mm cudownych lat" Annie Ernaux i Davida Ernaux-Briota i "Naturalna dzikość serca" Silje Evensmo Jacobsen, można oglądać do 3 czerwca podczas online'owej odsłony 21. Millennium Docs Against Gravity.
Jak poinformowali organizatorzy Millennium Docs Against Gravity, program 21. wydarzenia wzbogacono o "złotą dziesiątkę najchętniej oglądanych filmów poprzednich edycji". "Do programu drugiej części festiwalu dołączyły też dwa tytuły, które były hitami części kinowej 21. MDAG - wyróżniona w konkursie głównym komedia dokumentalna +Agent szczęścia+ oraz zwycięzca głosowania publiczności z czterech miast w ramach konkursu o nagrodę Onet Big Screen Doc - +Naturalna dzikość serca+" - podkreślili.
Pierwszy z obrazów w reż. Aruna Bhattarai i Dorottyi Zurbó przenosi widzów do małego państwa położonego w Himalajach, którego władca wpada na pomysł zbadania poziomu szczęścia obywateli. Z kolei doceniona główną nagrodą w głównym konkursie dokumentalnym festiwalu Sundance "Naturalna dzikość serca" Silje Evensmo Jacobsen śledzi losy rodziny mieszkającej na norweskiej farmie. "Niespodziewana tragedia wywróciła ich życie do góry nogami. Współczucie, które okazują sobie nawzajem, rozciąga się również na zwierzęta, dom i otaczającą naturę. Prywatne zdjęcia i domowe materiały wideo wplecione w narrację filmu akcentują psychologiczny wymiar upływu czasu. Film stawia pytanie o to, jak kierować sobą i rodziną w czasach smutku. Akcentuje potrzebę zaakceptowania zmiany i znalezienia nowej drogi życia. Gdy decydujesz się na życie z dala od społeczeństwa, musisz być przygotowany na możliwe wygnanie z raju" - czytamy w opisie na stronie internetowej MDAG.
W programie znalazł się również m.in. dokument "8 mm cudownych lat" noblistki Annie Ernaux i jej syna Davida Ernaux-Briota, złożony z rodzinnych nagrań z lat 1972-1981. "To był punkt zwrotny w historii, ale również ważny okres w moim życiu. Mniej więcej wtedy ukazała się moja pierwsza książka, co było sporym wydarzeniem. W tym samym czasie zaczęły pojawiać się różnice w moim małżeństwie, które ostatecznie doprowadziły do jego rozpadu. Mogę więc powiedzieć, że +8 mm cudownych lat+ to film o tym, jak buduje się własne życie. Uznałam, że ta osobista historia może przywodzić na myśl podróż wielu kobiet i rodzin, a także płynąć z czasem niczym książka +Przeminęło z wiatrem+. Przeczytałam ją w wieku ośmiu lat i została ze mną na zawsze" - powiedziała PAP pisarka w maju 2022 r.
Online dostępny jest też "Tarantino: Bękart kina" Tary Wood o drodze, jaką przebył twórca "Pulp Fiction" od chłopaka z wypożyczalni kaset wideo do jednego z najważniejszych reżyserów współczesnego kina. "O kulisach twórczości Tarantino opowiadają współpracujący z nim od lat producenci, a także aktorzy: Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Lucy Liu, Diane Kruger, Christoph Waltz, Bruce Dern, Jennifer Jason Leigh, Zoe Bell, Michael Madsen i Robert Forster. W filmie pojawiają się też animacje, które stworzył m.in. Michael Boas. Dzięki temu powstał wnikliwy portret ikony filmowej naszych czasów" - podali twórcy MDAG.
Wśród najchętniej oglądanych festiwalowych tytułów znalazła się także "Kobieta" Yanna Arthusa-Bertranda i Anastasi Mikovej, w której 2 tys. kobiet z 50 krajów opowiada do kamery swoje historie. "Dotykają przy tym szerokiej gamy problemów: seksualności, małżeństwa, macierzyństwa, przemocy domowej, gwałtu, wolności, zniewolenia, niezależności finansowej, wizerunku ciała, starości, miłości, złości i mądrości. Pomimo przeciwności losu, a czasami tragedii, jakie przeszły, wszystkie wyglądają promiennie, ponieważ w końcu mają szansę wyrazić siebie. Niezależnie od tego skąd pochodzą i ile mają lat, ich doświadczenia rezonują ze sobą, nabierając uniwersalnego znaczenia" - podano.
Edycja online festiwalu potrwa do poniedziałku 3 czerwca. Odsłona stacjonarna zakończyła się 19 maja. Grand Prix uhonorowano film "Nie chcemy innej ziemi" (reż. Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor). Wyróżnienia otrzymały "Sugarcane" (reż. Emily Kassie, Julian Brave Noise Cat) oraz "Agent szczęścia" (reż. Dorottya Zurbo, Arun Bhattarai). W kategorii najlepszy debiut zwyciężyły "Echa miłości" (reż. Zara Zerny). Nagrodę dla najlepszego filmu polskiego przyznano "Lasowi" Lidii Dudy. Wyróżnienie otrzymał "Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć" Małgorzaty Imielskiej. Więcej informacji można uzyskać pod adresem: https://mdag.pl/. (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ aszw/