Realia życia codziennego w Polsce w latach 80. XX w., drogę opozycji do zwycięskich dla „Solidarności” wyborów czerwcowych oraz działalność konspiracyjną opozycji, polegającą na drukowaniu wydawnictw i ulotek tzw. drugiego obiegu – przybliżyły w piątek w stolicy atrakcje zorganizowane przez Muzeum Historii Polski w związku z Nocą Muzeów.
Tegoroczna edycja Warszawskiej Nocy Muzeów w MHP była poświęcona 25-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości, które będzie obchodzone 4 czerwca. Tego dnia, przed ćwierćwieczem, przeprowadzono pierwsze po wojnie częściowo wolne wybory parlamentarne, które zapoczątkowały przemiany demokratyczne w Polsce.
Główną piątkową atrakcją przygotowaną przez MHP była możliwość wzięcia udziału w grze przestrzennej „Dekada 79-89”, przybliżającej historię Polski od pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny w czerwcu 1979 r., do obrad Okrągłego Stołu, zakończonych kwietniu w 1989 r. Nagrodą w grze była możliwość nadrukowania drugoobiegowego symbolu na torbie lub koszulce.
Beata Wolszczak z MHP: „Noc Muzeów stwarza specyficzną aurę wokół muzeów, a te, tej nocy, przygotowują często specjalne oferty (…). Zachęcamy do odwiedzania muzeów w ogóle, muzealnicy mają coraz lepsze pomysły. W muzeach naprawdę dużo się dzieje”.
„Poszczególne zadania pokazują graczom jak wyglądało życie w Polsce w okresie PRL. Odwiedzają oni strajkującą stocznię, próbują wybudować kościół, robią zakupy – co nie jest proste, bo nie zawsze udaje się kupić to, czego się chce” – tłumaczyła Beata Wolszczak z działu edukacyjnego MHP.
Jak dodała, głównymi założeniami gry jest zarówno zabawa, jak i nauka. Z tego względu – zaznaczyła – gra jest przekazywana nieodpłatnie szkołom i placówkom oświatowym.
W ofercie MHP na Noc Muzeów znalazły się także prezentacja ekspozycji „Jesień Ludów” – poświęconej przemianom ustrojowym w Europie Środkowo-Wschodniej pod koniec lat 80. XX w., lekcje techniki sitodruku, możliwość zapoznania się ze specyfiką druków z tzw. drugiego obiegu oraz spotkanie z członkami Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
„Noc Muzeów stwarza specyficzną aurę wokół muzeów, a te, tej nocy, przygotowują często specjalne oferty (…). Zachęcamy do odwiedzania muzeów w ogóle, muzealnicy mają coraz lepsze pomysły. W muzeach naprawdę dużo się dzieje” – przekonywała Wolszczak.
Zgodził się z nią rzecznik prasowy MHP Marek Stremecki. „Noc Muzeów stała się jedną z największych imprez kulturalnych w polskich miastach (…). Tej nocy o muzeach mówi się bardzo wiele, dlatego jest nadzieja, że będą one odwiedzane permanentnie” – mówił Stremecki podkreślając o wyjątkowości tegorocznej edycji Nocy Muzeów – w związku ze zbliżającym się 25-leciem wolności w Polsce. Jak zapowiedział, na tę rocznicę MHP przygotowuje także film o roli „Solidarności” oraz jej sukcesie w wyborach czerwcowych.
Odwiedzający muzeum w piątkową Noc Muzeów mogli także obejrzeć multimedialną zapowiedź przyszłej wystawy stałej MHP, która powstanie w nowym budynku placówki (tymczasowa siedziba MHP mieści się przy ul. Senatorskiej) – nad Trasą Łazienkowską w Warszawie. „Mamy nadzieję, że zostanie on wybudowany do 2018 r., kiedy przypadnie 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie byłoby lepszego pomnika postawionego ku czci tej rocznicy niż zbudowanie w stolicy stałej siedziby Muzeum Historii Polski” – podsumował Stremecki.
(dzieje.pl)
wmk/