Piątkowy koncert główny z udziałem polsko-zagranicznych kolektywów otworzy Europejski Stadion Kultury. To jest też najważniejsza część festiwalu, który potrwa do niedzieli.
Europejski Stadion Kultury jest częścią Wschodu Kultury, projektu z udziałem trzech miast: Rzeszowa, Białegostoku i Lublina. Integruje środowiska artystyczne miast Polski wschodniej i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego. Ma niezmienną formułę od 2013 roku, jego głównym organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury. „Magia zaczyna się w Rzeszowie. To Rzeszów rozpoczyna Wschód Kultury i to Rzeszów dał impuls, żeby wspólnie robić przepiękny festiwal, który jest unikatowy na świecie” - mówił prof. Rafał Wiśniewski, zastępca dyrektora w Narodowym Centrum Kultury, gdy ogłaszano szczegóły festiwalu.
ESK otwiera koncert główny, który kolejny raz odbędzie się w parku Sybiraków. Scena, na której wystąpią artyści, jest już gotowa. Ma 45 m szerokości i 13,40 m wysokości. Z zewnątrz pokryta jest białymi kształtami w stylu origami. „Origami, jak muzyka, uczy cierpliwości, uspokaja i wycisza. To niezwykle podobne do siebie rodzaje sztuki” - uważa Joanna Bancerowska z Narodowego Centrum Kultury.
Koncert rozpocznie Kathia, multiinstrumentalistka, artystka młodego pokolenia. Po niej wystąpią cztery kolektywy muzyczne: Kasia Lins i Palina, L.U.C. & Rebel Babel oraz Antytila, Tomasz Makowiecki i Lubomyr Melnyk oraz Paweł Domagała i Gizmo Varillas.
Podczas koncertu nie zabraknie odwołania do trwającej już ponad dwa lata wojny na Ukrainie. Przed jednym z kolektywów zostanie pokazana instalacja "STOP WAR" przygotowana przez Art Color Ballet, grupę artystyczną, która w swojej sztuce łączy malarstwo na ciele, żywą muzykę oraz taniec, a w spektaklach wykorzystuje bodypainting.
Koncert rozpocznie się o godz. 20, poprowadzi go Agnieszka Szydłowska, dyrektorka radiowej „Trójki”. Koncert kolektywów będzie można obejrzeć także w TVP Kultura i TVP Polonia, transmisja rozpocznie się o godz. 21.
ESK to również ponad 50 bezpłatnych wydarzeń artystycznych związanych z muzyką, tańcem, sztuką wizualną i teatrem, które odbędą się w różnych punktach miasta. Inne stałe punkty festiwalu to koncerty na scenie Electro East w fosie Zamku Lubomirskich oraz Art Celebration, w tym roku poświęcony twórczości zmarłego Zbigniewa Jakubka, związanego z Rzeszowem wybitnego pianisty, kompozytora i muzyka jazzowego.
Szczegóły festiwalu można znaleźć na stronie: stadionkultury.pl (PAP)
al/ miś/