Kilkadziesiąt przedmiotów związanych z Wisławą Szymborską, w tym rękopis wiersza, listy, wyklejanki, a także replikę jej biurka z maszyną do pisania można od niedzieli oglądać w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Wystawa "Życie na poczekaniu” jest częścią obchodów 101. rocznicy urodzin noblistki.
Ekspozycja nawiązuje do prezentowanej w Muzeum Narodowym w Krakowie wystawy "Szuflada Szymborskiej". W 2013 roku w Pałacu Szołayskich zgromadzono część z kilkuset przedmiotów noblistki, którymi opiekuje się Fundacja Wisławy Szymborskiej. Pamiątki, dokumenty i przedmioty z mieszkania noblistki można było oglądać w muzeum do 2020 roku.
"Mimo że wystawę zamknięto już ponad trzy lata temu, wielbiciele poetki wciąż wspominają to przedsięwzięcie i oczekują miejsca choć w podobnym stopniu przypominającego +Szufladę+. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, Fundacja Wisławy Szymborskiej postanowiła stworzyć podobną wystawę w siedzibie biblioteki przy ul. Rajskiej" - wyjaśniła sekretarz zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej Joanna Bociąg.
Od niedzieli na pierwszym piętrze biblioteki można znaleźć rękopis i maszynopis wiersza "W uśpieniu", listy i wyklejanki, a także replikę biurka z maszyną do pisania, lampą i organizerem należącymi do poetki. Na ekspozycji znalazły się też kolekcjonowane przez Szymborską pocztówki, szkatułki, pozytywki i zapalniczki. Kuratorem jest Sebastian Kudas. Pokaz będzie dostępny do 21 października.
Wystawa "Życie na poczekaniu" jest częścią obchodów 101. rocznicy urodzin poetki. Biblioteka z tej okazji przygotowała również plansze prezentujące najważniejsze etapy życia poetki i odpowiadające im cytaty z jej twórczości, wyklejanki, rysunki dziecięce, fragmenty niepublikowanych utworów prozatorskich i rękopisów zabaw towarzyskich. Autorką i redaktorką wystawy zatytułowanej "Sto lat! Szymborska" jest biografka Wisławy Szymborskiej Joanna Gromek Illg. Plansze do 31 października będą wywieszone na ogrodzeniu biblioteki od strony Parku im. Wisławy Szymborskiej.
Wisława Szymborska - poetka, eseistka, krytyczka, tłumaczka, felietonistka - urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku w Wielkopolsce. W 1996 roku została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Opublikowała 13 tomików poezji, w których łącznie znalazło się 350 wierszy. Należy do najczęściej tłumaczonych polskich autorów świecie. Założycielka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, członkini honorowa Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury. Dama Orderu Orła Białego. Jej wiersze przetłumaczono na ponad 40 języków. Zmarła 1 lutego 2012 roku, została pochowana na krakowskim cmentarzu Rakowickim.(PAP)
juka/ jann/