Instytut Teatralny we współpracy z Fundacją Teatr Latarnia i lokalnymi ośrodkami kultury organizują pokazy spektaklu familijnego „Kwiat paproci” w reż. Mateusza Tymury. 11 sierpnia rozpocznie się trasa przedstawienia podróżującego po małych miejscowościach w ramach programu „Lato w teatrze”.
Jak wyjaśnia Instytut Teatralny, spektakl zostanie zaprezentowany 14 razy w województwach podlaskim, lubelskim i mazowieckim i będą mu towarzyszyć warsztaty, parady oraz koncerty.
„Prezentowany w namiocie cyrkowym spektakl >>Kwiat paproci<< powstał na bazie baśni Ignacego Kraszewskiego opartej na polskiej tradycji Nocy Świętojańskiej" - napisano w informacji przesłanej PAP. "Bohater – dobry, pogodny i ciekawy świata Jacuś - marzy, by odnaleźć magiczny kwiat paproci, który może przynieść bogactwo i szczęście dla ukochanej rodziny. W baśniowej drodze po złoty kwiat, w drodze ku dorosłości, mierząc się z leśnymi strachami oraz własnymi słabościami, chłopak spełnia swoje największe pragnienie i zdobywa tajemniczą paproć. Wtedy też staje przed kluczowym pytaniem o to, gdzie jest prawdziwe szczęście” - czytamy w opisie przedstawienia.
„W spektaklu (...) zabawa miesza się z poezją, żart z patosem, a stara jak świat opowieść przynosi nam wielką, prostą mądrość, której tak bardzo potrzebujemy w coraz bardziej skomplikowanym świecie.”
Zaznaczono, że spektakl „Kwiat paproci” „emanuje ludową wrażliwością”. „Widz ma tu okazję w niezwykłej bliskości usłyszeć, dotknąć, zobaczyć, poczuć i być częścią świata przedstawionego. Scenografia została wykonana m.in. z naturalnych materiałów znalezionych podczas wędrówek po Puszczy Knyszyńskiej na Podlasiu, gdzie mieści się wieś Borki, w której powstawał spektakl” - napisano.
Instytut Teatralny informuje, że muzyka jest grana i tworzona na żywo m.in. na tradycyjnych instrumentach, na których grają aktorzy i muzykanci - członkowie zespołu. „W spektaklu, który czerpie z teatru lalek i teatru ożywionej formy, a także wykorzystuje elementy szlachetnej sztuki cyrkowej zabawa miesza się z poezją, żart z patosem, a stara jak świat opowieść przynosi nam wielką, prostą mądrość, której tak bardzo potrzebujemy w coraz bardziej skomplikowanym świecie” - czytamy w zapowiedzi.
Spektaklowi towarzyszą warsztaty teatralne, podczas których uczestnicy w twórczych zabawach plastycznych, cyrkowych, muzycznych i animacyjnych będą się przyglądać tematom i formom przedstawienia. „Następnie wyruszą w kolorowym, radosnym korowodzie do miejsca, w którym odbędzie się koncert Braci Rejwów” - zapowiedziano w przesłanej informacji.
Pierwszy pokaz spektaklu „Kwiat paproci" odbędzie się 11 sierpnia na terenie Fundacji Teatr Latarnia w Borkach (woj. podlaskie).
Kolejne pokazy odbędą się od 12 do 17 sierpnia w Miastkowie, Krypnie i Kraśnianach (woj. podlaskie). Następnie namiot cyrkowy przejedzie do woj. lubelskiego, gdzie od 18 do 23 sierpnia spektakl prezentowany będzie w Cycowie, Siennicy Różanej i Żółkiewce.
Tegoroczny objazd zakończy się w woj. mazowieckim prezentacjami przedstawienia od 24 do 29 sierpnia. Spektakl pokazany zostanie w Jedlni-Letnisku, Wolanowie i Iłży.
Więcej informacji na temat prezentacji „Kwiatu paproci” i warsztatów znaleźć można na stronie: www.instytut-teatralny.pl/kwiatpaproci.
Wybrane pokazy będą tłumaczone na polski język migowy.
Przedstawienie „Kwiat paproci” adresowane jest do widzów powyżej 6. roku życia.
Scenariusz i reżyseria - Mateusz Tymura. Scenografię i kostiumy zaprojektowały Sylwia Maciejewska i Paulina Karczewska. Za reżyserię i realizację światła odpowiada Michał Dąbrowski. Muzyka - Zbigniew Rusiłowicz i Mateusz Tymura. Choreografię opracował Błażej Twarowski. Konsultacje cyrkowe - Antoni Michalski.
Występują: Mateusz Tymura, Paulina Karczewska, Paula Czarnecka, Błażej Piotrowski, Zbigniew Rusiłowicz, Błażej Twarowski, Urszula Chrzanowska, Żaneta Adamczyk, Grzegorz Jastrzębski, Krzysztof Kostera i Michał Chrzanowski.
Projekt artystyczno-edukacyjny w namiocie cyrkowym „Kwiat paproci” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Lato w teatrze”.(PAP)
gj/ miś/