Od soboty na pokopalnianym terenie, na którym działa Muzeum Śląskie w Katowicach, można zwiedzać budynek maszynowni szybu Bartosz. Wewnątrz znajduje się cenna XIX-wieczna maszyna parowa - według muzealników najdłużej czynnie eksploatowana w całym polskim górnictwie.
„Od 10 sierpnia zapraszamy do zwiedzania budynku maszynowni szybu Bartosz, w której zobaczyć będzie można unikatową XIX-wieczną maszynę parową. Dwucylindrowa maszyna zakupiona w 1892 r. jako część inwestycji związanej z modernizacją szybu Beniamin (później Bartosz) działała do 1996 r., co czyni ją najdłużej eksploatowaną czynnie maszyną parową w polskim górnictwie” - podało Muzeum.
„Jest to jeden z najcenniejszych eksponatów, znajdujących się w naszej industrialnej kolekcji, które opowiadają historię dawnej kopalni Katowice (dawniej Ferdynand) i pierwszy etap oferty, którą Muzeum Śląskie zaprezentuje w kolejnych etapach prac rewitalizacyjnych terenu północnego” - zasygnalizowali muzealnicy.
Wskazali, że budynek maszynowni będzie można zwiedzać we wtorki i weekendy w godzinach otwarcia muzeum. Wstęp na ekspozycję będzie możliwy w ramach biletów na wystawy stałe i czasowe oraz w ramach specjalnego biletu industrialnego, który będzie uprawniał do wejścia jedynie do maszynowni (wtorek w MŚ jest dniem bezpłatnym).
Muzeum zaprasza też zainteresowanych zwiedzeniem maszynowni z przewodnikiem na oprowadzanie ścieżką „Byzuch u Ferdynanda, czyli industrialny spacer po Muzeum Śląskim”, które odbywa się w soboty, niedziele (przed południem) i czwartki (po południu).
Muzeum Śląskie zastrzega, że budynek maszynowni szybu Bartosz nie jest dostępny dla osób poruszających się na wózkach. Ma zostać dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową po planowanej rewitalizacji.
Muzeum Śląskie od 2015 r. działa w nowej siedzibie, w tzw. Kwartale Kultury na terenie dawnej kopalni Katowice. Jego główne powierzchnie wystawiennicze mieszczą się pod ziemią. Placówka wykorzystuje też stopniowo rewitalizowane historyczne zabudowania kopalni, m.in. wiosną 2017 r. otwarto kopalnianą stolarnię, jesienią 2017 r.
Łącznie w dwóch etapach inwestycji wybudowano nowy, główny gmach muzealny, wyremontowano i zaadaptowano do nowych funkcji sześć zabytkowych obiektów pokopalnianych i zagospodarowano ok. 4,5 ha terenu. Wartość inwestycji związanych z terenem byłej kopalni Katowice, prowadzonych w latach 2007-17, wyniosła ponad 300 mln zł brutto.
Muzeum prowadzi kolejne inwestycje. Obecnie dobiega końca przebudowa i adaptacja zabytkowego budynku dawnej łaźni Gwarek na magazyn studyjny - współfinansowana z Funduszy Norweskich.
W ostatnich miesiącach Muzeum decyzjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymało wstępną promesę w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na prace konserwatorsko-restauratorskie zabytkowej wieży wyciągowej szybu Warszawa, a także europejskie dofinansowanie na adaptację budynków poprzemysłowych byłej kuźni i warsztatu mechanicznego na funkcje ekspozycyjną i edukacyjną.
Dotąd niezrewitalizowane pozostają m.in. otoczenie dawnej kopalnianej kuźni, warsztatu, kompleksu Bartosz (nadszybia, maszynowni i siłowni) oraz wieży ciśnień w północnej części pokopalnianego terenu.(PAP)
mtb/ agz/