Licealistka, przedsiębiorca, informatyk, obrończyni praw człowieka - m.in. zabiorą głos w czwartek w Pałacu Prezydenckim na konferencji TEDx. Istotą TEDx jest wolna wymiana myśli - powiedział PAP szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski.
"Jesteśmy w Polsce w przededniu obchodów 25. rocznicy wyborów 4 czerwca i przypominamy sobie kraj sprzed 1989 r., w którym obowiązywała cenzura. TEDx nigdy w tamtej rzeczywistości nie mógłby mieć miejsca. Najpierw trzeba było powiedzieć, co się chce powiedzieć, następnie te wolne myśli były cenzurowane, a potem dopiero artykułowane" - mówił PAP szef Kancelarii Prezydenta.
Spotkania TEDx mają szczególny charakter - osoby chcące zabrać głos i podzielić się swoimi przemyśleniami mają na to maksymalnie 18 minut. W tym czasie prezentują swoje myśli na dowolnie wybrany temat.
"Jesteśmy w Polsce w przededniu obchodów 25. rocznicy wyborów 4 czerwca i przypominamy sobie kraj sprzed 1989 r., w którym obowiązywała cenzura. TEDx nigdy w tamtej rzeczywistości nie mógłby mieć miejsca. Najpierw trzeba było powiedzieć, co się chce powiedzieć, następnie te wolne myśli były cenzurowane, a potem dopiero artykułowane" - mówił PAP szef Kancelarii Prezydenta.
W Pałacu Prezydenckim w czwartek odbędzie się specjalna edycja konferencji TEDx, którą otworzy prezydent Bronisław Komorowski. "Cieszymy się, że ta +agora wymiany myśli+ trafiła do nas i możemy gościć TEDx w Pałacu Prezydenckim. Z reguły TEDx odbywa się w miejscach bardziej otwartych, nie tak oficjalnych i poważnych, jak Pałac Prezydencki" - podkreślił Michałowski.
Konferencje TEDx nawiązują do spotkań TED odbywających się co roku w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze spotkanie zostało zorganizowane w 1984 r. w Monterey w Kalifornii i miało mieć technologiczny profil, do czego nawiązywał akronim TED (Technology, Entertainment, Desing). Początkowo nie planowano kolejnych edycji, jednak okazało się, że osób chcących dzielić się swoimi ideami na tematy związane nie tylko z technologiami - także z nauką czy kulturą - jest więcej.
Obecnie spotkania TEDx są organizowane na licencji TED w wielu miejscach na świecie. Do tej pory zorganizowano ponad 10 tys. konferencji w 167 krajach, a kanał TEDx na YouTube ma ponad 260 mln wyświetleń.
W Polsce spotkania są organizowane od 2009 r. Czwartkową konferencję TEDx będzie można śledzić online na stronie internetowej http://www.tedxwarsawpresidentialpalace.com.
Głos w Pałacu Prezydenckim zabierze 10 mówców. O sposobach wytrzymywania tempa zmian i presji czasu we współczesnym świecie opowie Paweł Urbański, przedsiębiorca niewidomy od 13. roku życia. Licealistka i autorka projektu społecznego "Warszawiacy Międzypokoleniowo" Beata Petkowa opowie o tym, jak lokalne inicjatywy mogą zmieniać rzeczywistość. Wystąpi też prezes fundacji Panoptykon Katarzyna Szymielewicz, która zabierze głos w sprawie zagrożeń czyhających na naszą prywatność w internecie. Programista samouk, autor aplikacji i założyciel dwóch firm Jordan Casey opowie o drodze do sukcesu. Sylwetki i tematy poszczególnych wystąpień znajdują się na stronie konferencji.
W ocenie ministra Michałowskiego zróżnicowanie tematów, które zostaną poruszone podczas konferencji TEDx w Pałacu Prezydenckim, jest ważne, bo "każdy z nas jest inny". "Gdybym ja miał wystąpić, mówiłbym o 25. latach zagospodarowywania polskiej wolności, jak to było wtedy i jak jest teraz. Tej wiedzy nam bardzo brakuje" - uznał.
Michałowski pytany o udział prezydenta Bronisława Komorowskiego w konferencji powiedział, że "prezydent, jako gospodarz, otworzy konferencję TEDx w Pałacu Prezydenckim i sam na pewno miałby ochotę wystąpić, również w roli mówcy". Szef Kancelarii zauważył jednak, że prezydent ma wiele okazji do przedstawiania swoich poglądów i racji, dlatego w czwartek z przyjemnością udostępni przestrzeń w Pałacu tym osobom, które nie mają zbyt wielu możliwości zabrania głosu na takiej "agorze" i podzielenia się wartościowymi, ważnymi myślami z innymi.
"Konferencja TEDx będzie jednym z elementów Święta Wolności, w tym także wolności słowa. Wpisze się w nie również odsłonięcie na Skwerze Wolnego Słowa w Warszawie Pomnika Wolnego Słowa" - podsumował Michałowski.(PAP)
mce/ mlu/ mow/