Wszędzie budował mosty pomiędzy ludźmi różnych narodowości, kultur i religii - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości pogrzebowych Alexa Danziga w kibucu Nir Oz w Izraelu. "Zawsze służył sprawie pokoju, dialogu, współpracy i pojednania między narodami" - dodał.
Prezydent zaznaczył, że z głębokim smutkiem żegna Alexa Danziga. "W tej niezwykle trudnej chwili łączę się z Bliskimi i Przyjaciółmi Zmarłego, składając Państwu wyrazy głębokiego współczucia" - dodał.
Podkreślił, że "odszedł wspaniały człowiek, który zawsze służył sprawie pokoju, dialogu, współpracy i pojednania między narodami". "Padł ofiarą antywartości, którym się przeciwstawiał: nienawiści, agresji, terroru i przemocy. Porwany 7 października 2023 roku podczas napaści Hamasu na Izrael, przez wiele miesięcy był więziony jako zakładnik. Zabiegi o Jego uwolnienie – podejmowane także przez władze Rzeczypospolitej Polskiej – nie przyniosły niestety rezultatu" - przypomniał Andrzej Duda. Wskazał także, że "pozostawił jednak przesłanie, które – ufam – znajdzie licznych godnych i wiernych kontynuatorów".
Prezydent wskazał, że Danzig "zabiegał o pogłębianie wiedzy o Polsce w Izraelu oraz o Izraelu w Polsce". "Współpracował z instytucjami polskimi i często odwiedzał Polskę. Położył ogromne zasługi dla rozwoju kontaktów między przedstawicielami naszych narodów na wielu poziomach: naukowym, edukacyjnym, gospodarczym, społecznym" – zaznaczył.
Andrzej Duda zwrócił uwagę, że "Alex Danzig był jednocześnie Żydem i Polakiem, obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej i Państwa Izrael". "Urodzony w Warszawie, przez większość życia mieszkając w Izraelu, w sercu niósł obie swoje ojczyzny. Jako historyk, edukator i działacz społeczny był rzecznikiem dobrych relacji polsko–izraelskich" - napisał prezydent w liście zamieszczonym na stronie Kancelarii Prezydenta.
Przypomniał także, że Danzig animował spotkania młodzieży polskiej i żydowskiej. Wskazał, że Danzig "zabiegał o pogłębianie wiedzy o Polsce w Izraelu oraz o Izraelu w Polsce". "Współpracował z instytucjami polskimi i często odwiedzał Polskę. Położył ogromne zasługi dla rozwoju kontaktów między przedstawicielami naszych narodów na wielu poziomach: naukowym, edukacyjnym, gospodarczym, społecznym" – zaznaczył.
Prezydent przypomniał, że Danziga powszechnie nazywano ambasadorem dialogu i człowiekiem pojednania, bo – jak wskazał Duda – "wszędzie budował mosty pomiędzy ludźmi różnych narodowości, kultur i religii". "I takim Go zapamiętamy: otwartym na innych, pełnym wyrozumiałości i empatii. Za tę piękną szlachetną postawę jesteśmy Mu wdzięczni i pełni uznania dla Jego dokonań" - podkreślił .
Urodzony w 1948 r. w Warszawie Alex Danzig był obywatelem polskim i izraelskim. Z wykształcenia był historykiem, przez dekady zajmował się dialogiem polsko-żydowskim, organizując m.in. wizyty grup izraelskich w Polsce i polskich w Izraelu. Pracował w jerozolimskim instytucie Yad Vashem. Mieszkał w kibucu Nir Oz tuż przy granicy ze Strefą Gazy i stamtąd 7 października 2023 r. został porwany przez terrorystów Hamasu. Izraelska armia potwierdziła 22 lipca 2024 r. śmierć dwóch zakładników więzionych przez Hamas w Strefie Gazy: Alexa Danziga i Jagewa Buchstawa, którzy najprawdopodobniej byli przetrzymywani razem w okolicach miasta Chan Junus i zginęli tam kilka miesięcy temu.(PAP)
akr/ par/